Kyjev 25. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/Presidential Press Service-Mikhail Palinchak)
 
Portál pikinform informuje o prípravách Porošenkovho režimu na možnú provokáciu s chemickými zbraňami v Mariupole. Výsledkom tejto provokácie majú byť desiatky mŕtvych, čo umožní Porošenkovi predĺžiť na Ukrajine stanné právo. Keďže kyjevský režim nie je v rozhodovaní samostatný, za akciou stoja USA a Británia, tie sa snažia vyvinúť čo najväčší tlak na Rusko.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

V pondelok 24. decembra 2018 sa obrátila k obyvateľom Mariupola Irina Popova z Fóra záchrany Mariupola. Popova, rodáčka z Mariupola, ktorá žije na území mimo kontroly kyjevského režimu a vystríhala obyvateľov Mariupola pred útokmi chemickými látkami, pod falošnou vlajkou, ktorý vraj uskutočnia podľa sýrskeho vzoru ukrajinskí a západní špecialisti. Informácie o pripravovanej ukrajinskej provokácii uviedla rozviedka Doneckej republiky.
Irina Popova vo svojom vyhlásení k obyvateľom Mariupola uviedla, že ich život je v nebezpečenstve a situácia je kritická. Porošenko potrebuje predĺžiť stanné právo na Ukrajine a zabrániť prezidentským voľbám na Ukrajine v roku 2019, ináč totiž nemá šancu udržať sa pri moci.
Provokácia kyjevského režimu privedie nielen k ekologickej katastrofe, ale prinesie smrť desiatkam ľudí. Podľa sýrskeho vzoru príde napríklad k výbuchu cisterien s amoniakom, ktorý sa využíva v chemickom a banskom priemysle. Porošenko následne obviní z útoku špeciálne sily Doneckej republiky a predĺži výnimočný stav na Ukrajine.
Nasledovať bude požiadavka o príchod vojenskej misie OSN, potom Porošenko môže podľa chorvátskeho vzoru z roku 1995 (chorvátska ofenzíva proti Srbom, v čele chorvátskych jednotiek išiel argentínsky kontingent OSN, na ktorý Srbi nestrieľali) použiť jednotky OSN ako štít pri postupe ukrajinskej armády proti doneckým pozíciam.
Irina Popova takisto uviedla, že na Ukrajine už vznikla organizácia veľmi podobná sýrskym Bielym prilbám. Sýrske Biele prilby vytvorila britská tajná služba. Irina Popova vo vyhlásení pre obyvateľov Mariupolu uvádza, že podobne postupy ako v Sýrii, budú praktizovať aj ukrajinské Biele prilby.
 
Príspevok Chystá kyjevský režim chemický útok podľa predlohy zo Sýrie? zobrazený najskôr Hlavné správy.