Chrenek: Členstvo v Schengene Slovensku pomohlo, spájajú nás hodnoty

Bratislava 20. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Členstvo v schengenskom priestore Slovensku veľmi pomohlo. Prinieslo konkrétne výhody slovenským podnikom, ale aj ľuďom. Uviedol to vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.
Na snímke vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek

“Veľkou výhodou nášho členstva v schengenskom priestore je, že nás v Európe nerozdeľujú hranice, ale spájajú spoločné hodnoty. Práve pre nás, ktorých od západnej Európy dlhé roky oddeľoval ostnatý plot a ľudia zomierali pri pokuse o prekročenie hraníc, je odstránenie hraníc veľmi cenné a predstavuje symbol zjednotenia Európy. Slobodu pohybu a pobytu si Slováci veľmi vážia a túto slobodu aj často využívajú,” povedal Chrenek.
Voľný pohyb osôb dlhodobo patrí k najoceňovanejším výhodám Únie, v poslednom tohtoročnom prieskume Eurobarometer ho podporovalo až 85 percent Slovákov.
Zrušenie hraničných kontrol a prijatie spoločnej európskej meny, voľný pohyb osôb ešte viac zjednodušilo. Dnes už len virtuálne hranice v rámci Schengenu prekročia Európania každý rok až 1,25-miliárdykrát.
Schengenský priestor vplýva aj na prosperitu a výrazne posilňuje objem obchodu v Európe. Podľa odhadov EK by znovuzavedenie kontrol v rámci schengenského priestoru znamenalo pre európske hospodárstvo okamžité priame náklady od päť do 18 miliárd eur ročne.
Vďaka Schengenskému informačnému systému bolo zatknutých už 25.000 hľadaných osôb a podarilo sa nájsť 12.000 nezvestných.
Pred desiatimi rokmi, v noci z 20. na 21. decembra 2007, pristúpilo Slovensko do schengenského priestoru. Je tak súčasťou najväčšej zóny voľného pohybu osôb na svete, v ktorej môže v 26 krajinách Európy cestovať viac ako 400 miliónov ľudí. Zahŕňa 22 členských štátov Európskej únie, Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)