Štrasburg 6. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Olivier Matthys)

Ochranu svojich vonkajších hraníc označil v utorok chorvátsky premiér Andrej Plenkovič za jednu z hlavných úloh Európskej únie. Urobil tak počas vystúpenia na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Na snímke chorvátsky premiér Andrej Plenković

Hosť zo Záhrebu pripomenul, že Chorvátsko ako nečlenská krajina Schengenu už preukázala, že dokáže prispieť k ochrane únijných vonkajších hraníc. Podľa Plenkovičových slov urobí Chorvátsko všetko pre to, aby sa mohlo čo najrýchlejšie pričleniť k schengenskej zóne, ako aj zaviesť spoločnú európsku menu – euro.
Napriek klesajúcemu trendu v oblasti migrácie je podľa chorvátskeho premiéra naďalej potrebné venovať migračným procesom primeranú pozornosť. Je potrebná reforma azylového systému a vzájomná solidarita členských krajín EÚ by mala byť jedným zo základných princípov pri hľadaní spoločného riešenia.
Bezpečnosť Európy je krehká, je potrebná silnejšia bezpečnostná a obranná politika, treba sa zaoberať bezpečnosťou vnútri starého kontinentu i za jeho hranicami. Je potrebné posilniť tak vzťahy s vonkajšími partnermi, ako aj vzťahy transatlantické, dodal.
Podľa chorvátskeho premiéra, o ktorého vystúpení informovala tlačová agentúra MTI, je vzhľadom na silnejúci populizmus potrebná lepšia príprava na voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019. Osobne podporuje proces, v ktorom by európske strany nominovali svojich kandidátov na post predsedu Európskej komisie. S rôznymi ideami by si tak Európania mohli spojiť konkrétne mená a tváre. Predseda chorvátskej vlády podporuje aj vytvorenie únijných volebných obvodov, v ktorých by poslancov Európskeho parlamentu volili na základe paneurópskych kandidátok.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.