Bratislava 31. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Politický analytik Eduard Chmelár, ktorý kandiduje v budúcoročných prezidentských voľbách okomentoval najnovšie ekonomické dohody medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi. Podľa neho je tu jedna vec, na ktorej sa lídri dohodli, no médiá jej nevenujú dostatočnú (žiadnu) pozornosť.

Na snímke Eduard Chmelár.

Eduard Chmelár uviedol, že naši najvyšší ústavní činitelia sa tešia, že obchodná vojna medzi EÚ a USA je (nateraz) zažehnaná, že vzťahy sa zlepšili a už sa nehovorí o nepriateľstve. “Je tu však jeden háčik. Malo by nás viac zaujímať, čo konkrétne predseda Európskej komisie Juncker s americkým prezidentom Trumpom dohodol.”
“Európsky spotrebiteľ mal spozornieť už vo chvíli, keď Donald Trump po skončení rokovania sľuboval, že Európa začne dovážať od amerických farmárov „obrovské množstvá“ sóje. V Európskej únii je totiž vo väčšine prípadov zakázané pestovanie geneticky modifikovaných plodín, kým v USA nie,” upozorňuje Chmelár.
Dodal, že ďalší rozdiel je v tom, že v EÚ musí výrobca, ktorý uvádza na trh nový výrobok, najprv preukázať jeho zdravotnú nezávadnosť, v Spojených štátoch je to naopak. “Nároky na bezpečnosť potravín sú v Spojených štátoch neporovnateľne nižšie ako v Európe. Dajme si pozor, aby sa pod rúškom zlepšovania obchodných vzťahov na náš trh opäť nevpašovali praktiky, ktoré boli už raz zamietnuté pri snahách o presadenie dohody TTIP. Mohlo by to ohroziť všetky sociálne výdobytky a environmentálne štandardy, v ktorých Európa ďaleko vedie pred Amerikou. Ako prezident Slovenskej republiky by som takúto dohodu nikdy nepodpísal,” uviedol na záver.
 

 
Príspevok Chmelár upozorňuje na potenciálne nebezpečný dovoz potravín z USA zobrazený najskôr Hlavné správy.