Bratislava 11. mája 2018 (HSP/Foto:Facebook-Eduard Chmelár)
 
K americkému vypovedaniu medzinárodnej jadrovej zmluvy s Iránom sa vyjadril aj analytik Eduard Chmelár. Spojené štáty Americké sú podľa neho upadajúca veľmoc, ktorá takýmto spôsobom okolo seba kope ako zdochýnajúci kôň.

Eduard Chmelár

Americký prezident Donald Trump v utorok v Bielom dome oznámil, že Spojené štáty odstupujú od jadrovej dohody svetových mocností s Iránom a jeho krajina zavedie voči Teheránu opäť sankcie.
“Faktom je, že to bola strašná, jednostranná dohoda, ktorá nemala byť nikdy uzatvorená. Nepriniesla pokoj, nepriniesla mier a nikdy ho neprinesie,” konštatoval Trump.
“Nedovolíme režimu, ktorý kričí ‘Smrť Amerike’, aby získal prístup k najsmrtiacejším zbraniam na Zemi,” pokračoval Trump. Jadrom dohody bola podľa neho “obrovská ilúzia, že vražedný režim chce len mierový jadrový program.”
S Trumpom však nesúhlasia krajiny EÚ, Rusko a Čína, ktorí chcú dohodu s Iránom naďalej dodržiavať.
K odstúpeniu USA od jadrovej dohody s Iránom sa na sociálnej sieti vyjadril aj slovenský analytik Eduard Chmelár :
“Len v Trumpovej hlave mohol vzniknúť nápad oznámiť odstúpenie od medzinárodnej jadrovej dohody s Iránom na výročie ukončenia druhej svetovej vojny. Sotva sa podarilo zažehnať konflikt na Kórejskom polostrove, už nás Spojené štáty vťahujú do novej konfrontácie.”
Chmelár túto bývalú veľmoc vôbec nešetril : “Táto upadajúca veľmoc jednoducho nevie dať svetu pokoj a kope okolo seba ako zdochýňajúci kôň. USA dnes nie sú svetovým lídrom hodným nasledovania, nešíria mier, demokraciu a stabilitu, ale vojnu, strach a rozvrat. Ak máme takýchto spojencov, nepotrebujeme ani nepriateľov.”
Samuel Gdovin
 
Príspevok Chmelár: Upadajúca veľmoc USA kope okolo seba ako zdochýnajúci kôň zobrazený najskôr Hlavné správy.