Bratislava 8. novembra 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Predstaviteľ politického hnutia Socialisti.sk Eduard Chmelár sa vyjadril k slovám francúzske prezidenta Emmanuela Macron, ktorý vyhlásil, že sa „Severoatlantická aliancia nachádza v stave mozgovej smrti“

Na snímke Eduard Chmelár

Chmelár v príspevku priznáva, že pre neho osobne, ale aj pre jeho hnutie, je zadosťučinením, že už aj francúzsky prezident Emmanuel Macron pochopil, v akom stave sa Severoatlantická aliancia nachádza a že Európska únia musí posilniť svoju obranu a znížiť závislosť na USA a že treba obnoviť strategický dialóg s Ruskom.

„Nič na tom nemení ani fakt, že v Bruseli a Berlíne prijali jeho stanovisko so zdesením. Veľké myšlienky a epochálne vízie sa presadzujú ťažko a musí na ne dozrieť čas, ale trend je úplne jednoznačný: Európu treba oslobodiť od USA a postaviť filozofiu jej obrany na moderných základoch, ktoré sa nebudú sústrediť na vývoz vojen, ale na politickú, ekonomickú a environmentálnu stabilizáciu blízkeho zahraničia. Len tak budeme viac bezpeční,“ upozorňuje Chmelár.

V závere dodal, že dnes sa z tejto vízie stáva téma ktorá sa dostáva už aj na najvyššie poschodia svetovej politiky.

Podľa Chmelára je toto správna cesta a nič na tom nemení ani fakt, že politik Progresívneho Slovenska Michal Šimečka „fňuká“, že je sklamaný z Macronových krokov.

„Práve naopak. Som presvedčený, že takéto koncepcie, ktoré stavajú na takých zastaraných nástrojoch studenej vojny ako je NATO, skončia na smetisku dejín. A čím skôr to pochopíme, tým to bude pre mier na Zemi a život na planéte lepšie,“ dodáva na záver.

Šimečka je z Macrona sklamaný 

So slov prezidenta Emmanueal Macron je na druhej strane sklamaný slovenský europoslanec Michal Šimečka (PS).

Rovnako sa mu nepozdáva ani Macronov pokus o strategické zmierenie Európy s Ruskom. „V lepšom prípade je to naivné. Ja som samozrejme za dobré a partnerské vzťahy s Ruskom – to je snáď každý – ale ich predpokladom je vzájomná dôvera a dodržiavanie princípov medzinárodného práva. A zatiaľ nič nenaznačuje, že Rusko by chcelo zmeniť svoju agresívnu politiku voči Ukrajine a zvyšku regiónu,“ uviedol Šimečka.

Za najväčšie sklamanie ale aj napriek tomu všetkému považuje Macronovo veto, ktorým zablokoval prístupový proces s Albánskom a severným Macedónskom.

„Vraj preto, že EÚ musí najskôr prejsť vnútornou reformou, kým sa bude ďalšej rozširovať. Keby takto uvažovali európski lídri pred 20 rokmi, Slovensko by dnes nebolo v EÚ. Faktom je, že obe balkánske krajiny sme podrazili: vláda v Skopje kvôli začatiu prístupových rozhovorov dokonca súhlasila so zmenou názvu vlastnej krajiny. A teraz sme im zrazu povedali, že hoci splnili podmienky, EÚ si to rozmyslela. Kvôli Macronovi,“ dodal europoslanec.

Šimečka si myslí, že Macronov zápal a líderstvo sú pre Európu šancou na zmenu, začína mať však pocit, že Macron ide príliš na hranu. „Európsky projekt potrebuje odvážne kroky a veľké vízie – ale aj trpezlivosť, schopnosť počúvať ostatných a robiť kompromisy,“ dodáva na záver.

Tatiana Stará

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj