Bratislava 10. februára 2018 (HSP/Foto: Eduard Chmelár Facebook)

Docent Eduard Chmelár je zdesený z toho, že európski lídri vôbec nereagujú na novú americkú jadrovú doktrínu. Je to podľa neho globálna hrozba. Namiesto toho strašia obyvateľstvo Ruskom a paranoidne zveličujú hrozby z východu.

Na snímke Eduard Chmelár

“Týždeň som čakal na to, či Európska únia alebo nejaký jej predstaviteľ na úrovni šéfov štátov a vlád zareaguje na novú jadrovú doktrínu Spojených štátov, ktorá vážnym spôsobom mení medzinárodné bezpečnostné prostredie a sľubuje vývoj nových nukleárnych zbraní … Neozval sa však vôbec nikto,” píše Eduard Chmelár.

Ako ďalej uvádza, už aj americkí jadroví vedci týždeň pred zverejnením nových nukleárnych plánov Donalda Trumpa vydali vyhlásenie, v ktorom varovali, že tak blízko k zániku bolo ľudstvo naposledy v roku 1953, keď vrcholila studená vojna.

Podľa Chmelára európski lídri berú túto hrozbu na príliš ľahkú váhu a nijako nekritizujú zmilitarizované Spojené štáty americké. Pričom Vladimír Putin je oveľa predvídateľnejší než nevyspytateľný Trump. “Len človek zaslepený propagandou to nechce vidieť,” uvádza Chmelár.

Následne skritizoval Európsku úniu, ktorá podľa neho už nie je mierový projekt. “Jej politika je len prenášaním vojen do iných častí sveta.

Problémy, ktoré sme zasiali najmä na Blízkom východe, však na nás teraz doľahli plnou silou v podobe alarmujúceho nárastu počtu utečencov.”
Chmelár skritizoval aj to, že lídri EÚ strašia obyvateľstvo len Ruskom, ale  nedokážu sa postaviť skutočnej hrozbe prichádzajúcej spoza oceánu: “A my ako Európania si nedokážeme obrániť vlastnú identitu a zjednotiť sa, ak sa nevieme vymedziť voči politike mocností, ktorá škodí našim záujmom. Zatiaľ vieme iba strašiť obyvateľstvo Ruskom a paranoidne zveličovať hrozby z východu, ale nedokázali sme sa jasne vyhraniť proti deštrukčnej politike Spojených štátov. A nová jadrová doktrína USA medzi takéto globálne hrozby rozhodne patrí.”

“Európa nevyhnutne potrebuje politikov a štátnikov, ktorí budú podporovať udržanie mieru. Isteže, všetci dnes hovoria, že chcú mier (napokon, to hovoril v tridsiatych rokoch aj Hitler), ale len málokto z nich v prospech mieru skutočne pracuje. Opakujem to, kade chodím, no v istých kruhoch je to zámerne nepochopené: Európa sa v týchto časoch musí vedieť vyhraniť nielen voči politike Ruska, ale aj USA, tvrdí Chmelár.

Na záver volá po odvážnach lídroch, ktorí nebudú len pritakávať svetovým mocnostiam ako vazali: “Potrebujeme odvážnych lídrov, ktorí budú vystupovať nie ako lokaji cudzích zámerov a miestodržitelia imperiálnej moci, ale ako reprezentanti svojho ľudu, jeho potrieb, záujmov a cieľov. Nadchádzajúca doba si bude takýchto lídrov vyžadovať čoraz viac.”
Samuel Gdovin