Bratislava 22. júna 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Prezidentský kandidát Edurad Chmelár,uviedol, že americký prezident to prehnal, keď nariadil rozdeľovanie rodín nelegálnych migrantov v USA. “Toto sa nikdy nesmie stať normálne, toto sa nikdy nesmie stať normou a zabiť v nás posledné zvyšky ľudskosti,” vyhlásil.

Na snímke Eduard Chmelár

Chmelár vo svojom príspevku na sociálnej sieti reagoval na video americkej televíznej moderátorky Rachel Maddowovej, ktorá nezvládla prečítať správu o nových nariadeniach prezidenta Donalda Trumpa začať rozdeľovať rodiny prisťahovalcov a umiestňovať ich oddelene do detenčných centier.
“Dnes som si niekoľkokrát prehrával toto video. Najprv mi prišlo zle, potom mi vohnalo slzy do očí a napokon vo mne vzbĺkol hnev nad nespravodlivosťou a nehumánnosťou tohto sveta. Dnes sa všetci politici boja hovoriť o utečencoch – dokonca aj liberáli taktizujú, aby nestratili u voličov body. Aj mňa odhovárali od toho, aby som o tejto téme hovoril, lebo je to politická samovražda. Ale ja chcem veriť, že ľudia ma nepodporujú preto, aby som im klamal a chlácholil ich rozprávkami. Predpokladám, že mi fandia preto, lebo im vždy hovorím pravdu. A ak to nie je ten dôvod, potom mi na takej podpore nezáleží, lebo sa celý život držím Aristotelovho metaforického hesla „Platón je priateľ, ale väčším priateľom je pravda“.”
Uviedol, že podľa neho nikto normálny nepodporuje masový prílev utečencov, ale musíme sa nejako vyrovnať s vlnou migrácie, ktorú podľa neho Európa svojimi vojnami čiastočne sama spôsobila. “Vždy sa pýtam tých, ktorí bohorovne tvrdia, že ten nápor zvládneme, či sme zvládli problémy s chudobou Rómov, či majú naši mladí ľudia kde bývať, či máme na to vybudovanú infraštruktúru. Ak nie, o čom sa bavíme? Polemika o utečencoch je hysterická, ideologická a propagandistická, nie je možné otvoriť o tom diskusiu bez emócií, lebo tie sú vybičované natoľko, že takmer nikto nechce počúvať argumenty, ktoré vyvrátia jeho presvedčenie. A mojím zámerom ani nie je spustiť ďalšiu vlnu polemiky o migrácii, lebo by to nikam neviedlo. Ale toto je niečo iné,” napísal Chmelár.
Donald Trump podľa neho  prekročil všetky mysliteľné hranice pravidiel nielen demokratického, ale civilizovaného sveta vôbec, keď sa rozhodol násilne oddeliť tisíce detí utečencov od ich rodičov a uväzniť ich v osobitných klietkach. “Lekári a právnici, ktorí tieto väznice navštívili, svedčili o tom, že videli miestnosti plné vyľakaných, zúfalých a hystericky plačúcich detí predškolského veku. Dnes, pod tlakom nevídaného odporu celého sveta (verejne proti nemu dokonca vystúpila aj jeho manželka Melanie), Donald Trump túto celosvetovú anomáliu, tento nevídaný unikát – väznicu pre bábätká – zrušil. To je však len faktografická rovina tohto príbehu.”
“Pohľad na toto video mi pripomína, ako sa z nás vytráca ľudskosť, ako nás tento beštiálny čin nechal ľahostajnými. Nikto na Slovensku neprotestoval. Ministerstvo zahraničných vecí, obyčajne také precitlivené na porušovanie ľudských práv na Kube či Venezuele, nevydalo žiadne stanovisko. Nepripojili sme sa k protestom sveta. My totiž toto ľudské monštrum, ktoré stojí na čele Spojených štátov, stále považujeme za vodcu slobodného sveta,” uviedol Eduard Chmelár a dodal, že Západ obchoduje so Saudskou Arábiou, potichu tam vyváža zbrane, ktoré končia v rukách teroristov v Sýrii a Jemene, ale nedokáže zo seba vydať ani hlások, keď väznia malé deti, na čo sa neodvážili ani severokórejskí komunisti. “Veď sú to len… migranti. Pohľad na túto moderátorku, ktorá si v sekunde uvedomila, o čo ide a nedokázala prečítať Trumpov beštiálny výnos oživujúci nacistické metódy, mi pripomína, že kým vieme plakať, sme ľudia. A ja nikdy nebudem podporovať dehumanizáciu utečencov, nikdy nebudem schvaľovať takéto ohavné praktiky aj za cenu, že prídem o voličské hlasy. Nikdy. Toto sa nikdy nesmie stať normálne, toto sa nikdy nesmie stať normou a zabiť v nás posledné zvyšky ľudskosti. Lebo najprv som človek, až potom všetko ostatné,” uzavrel.
 

 
Príspevok Chmelár sa zastal prijímania utečencov: “Nikdy nebudem podporovať dehumanizáciu utečencov.” Trumpa obvinil z nacizmu zobrazený najskôr Hlavné správy.