Bratislava 25. júna 2017 (HSP/Foto:TASR – Michal Svítok)

Slovensko sa dostalo do hľadáčika najznámejších svetových médií, ako napríklad New York Times, Le Figaro, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Reuters či Russia Today. Dôvodom je štrajk slovenských zamestnancov firmy Volkswagen v Bratislave. Analytik Eduard Chmelár poukazuje na jeden spoločný odkaz mediálnych informácií, a to, že slovenským zamestnancom stúpa sebavedomie.

Na snímke pracovníci automobilky Volkswagen Slovakia (VW SK), ktorí vstúpili do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku

„Nepamätám sa, kedy sa o Slovensku písalo vo svete toľko ako v posledných dňoch. Denníky New York Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Le Figaro, Washington Post, Der Standard, Handelsblatt, Zeit, Le Parisien, Daily Mail. Agentúry Reuters, AP, AFP, Bloomberg. Televízne stanice ORF, Euronews, TF1, Russia Today. Tie všetky, ktoré som zaznamenal, informovali za posledných 48 hodín o štrajku zamestnancov firmy Volkswagen v Bratislave,“ píše vo svojom komentári Chmelár.

Ako ďalej uvádza „ich spoločným menovateľom je jeden odkaz: slovenským zamestnancom stúpa sebavedomie. Presne v tomto duchu som vystúpil aj na korbe nákladného auta pred fabrikou. A presne toto je najdôležitejší odkaz celého štrajku, ktorý stále prebieha: zo slovenských pracujúcich sa stávajú občania vedomí si svojich práv.“ Slováci teda pozdvihli svoje doteraz sklonené hlavy a postavili sa so svojimi požiadavkami pred predstaviteľov veľkej nemeckej korporácie.

Chmelár zároveň poukazuje na jednu dôležitú vec – našim pracujúcim občanom chýba podpora nielen hlavy štátu, ale aj ďalších hercov, politikov či mienkotvorcov, ktorí v iných prípadoch veľmi radi vyjadrujú verejnú podporu rôznym skupinám: „Škoda len, že v čase, keď sa oči celého sveta upierajú na Bratislavu, prezident republiky sa prechádza po chorvátskom pobreží, posiela zasnené fotečky a nemá ani slova podpory pre svojich občanov. Škoda len, že tie notoricky známe celebrity ochotné vystúpiť na každom mítingu proti Ficovi, buď mlčia alebo sa protestujúcim arogantne vysmievajú, lebo veď – sú to „len“ robotníci…“

„Milí herci, politici, mienkotvorcovia. Ak vás bude nabudúce zasa raz trápiť rast extrémizmu na Slovensku, spomeňte si na to, že keď ste mali možnosť potlačiť jeho príčiny a vytrhnúť jeho korene, strkali ste hlavy do piesku; že ste išli zas a znova proti ľudu malomeštiacky pohŕdajúc jeho spontánnymi prejavmi. Lebo toto je skutočná nefalšovaná tvár Slovenska, ktorá sa dnes mení a vy ste neboli pri tom. Dejiny na to nezabudnú,“ píše v závere svojho komentára Chmelár.

Zotročovaný slovenský robotník dvíha hlavu
Samotný analytik prišiel v stredu, 21. júna, vyjadriť svoju podporu protestujúcim zamestnancom Volkswagenu aj osobne. Svoje dojmy zhrnul do niekoľkých viet. Najpodstatnejšie však z jeho vyjadrenia sú nasledujúce slová:  „videl som, ako zotročovaný slovenský robotník dvíha hlavu. Videl som, ako pracujúcim na Slovensku rastie sebavedomie. Videl som, ako zamestnanci v celej krajine konečne začínajú chápať, čo dokáže a aký význam má solidarita.“

Nasledujúci deň ich opätovne podporil prostredníctvom sociálnej siete. Uviedol: „Chcem opätovne vyjadriť moju pevnú podporu a hlbokú úctu tisíckam štrajkujúcich zamestnancov firmy Volkswagen. Obdivujem ich vytrvalosť, odhodlanie i disciplínu, s akou pristupujú k tomuto zápasu. Pači sa mi uvoľnená atmosféra, ktorou sa tento štrajk začína podobať na protestne hnutia v západnej Európe.“

Chmelár zároveň upozornil, že slovenskí zamestnanci zvádzajú ťažký boj, pretože firma má najlepších právnikov a profesionálnych vyjednávačov: „o vážnosti situácie svedčí aj to, že včera (21.6. pozn. red.) dorazili nemeckí vyjednávači. Viem, budete to mat ešte ťažké. Nemecka firemná kultúra budovaná desaťročia je v tomto neobyčajne precízna, majú tých najlepších právnikov, profesionálnych vyjednávačov oproti ktorým ste vy v tom najlepšom zmysle slova len amatéri. Ale pravé to je na vás to najsympatickejšie.“

Napriek uvedenému považuje Chmelár zamestnancov  Volkswagenu, za tých, ktorí budú vzorom pre sociálne hnutia, nielen u nás, ale aj v zahraničí: „zvádzate boj Dávida s Goliášom. Vašimi zbraňami sú zmysel pre spravodlivosť, solidarita a jednota. Slovensko sa mení. Aj vďaka vám. Stanete sa príkladom, na ktorý sa budú odvolávať všetky sociálne hnutia u nás i v okolitých krajinách.”

Zamestnanci Volkswagenu v Bratislave štrajkujú od utorka (20.6.) za vyššie platy. Posledný prezentovaný návrh odborov zahŕňal od 1. júna 2017 do 31. decembra 2018 zvýšenie miezd spolu o 13,9 %, a to na dve časti. Od 1. júna tohto roku do 31. mája budúceho roku navrhli nárast o 8,9 % a od 1. júna do 31. decembra 2018 o 5 %. Vedenie nemeckého koncernu im ponúka zvýšenie o 9 percent v priebehu dvoch rokov a jednorazovú platbu vo výške 350 eur a v auguste 2018 ďalších 200 eur. To ale štrajkujúci zamestnanci odmietajú.