Bratislava 14. septembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Prezident Slovenskej republiky, Andrej Kiska má veľký problém. V utorok sa prevalila jeho kauza krátenia daní. Vyšetrovatelia z finančnej správy zistili, že spoločnosť Kiska Travel Agency (KTAG) skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27.000 eur, prípad súvisí s financovaním Kiskovej volebnej kampane. Prezident Kiska sa však bráni, že ide o chybu účtovníka a ,že je normálne, keď sa pri daňovej kontrole nájdu položky, s ktorými „daňový úrad nemusí súhlasiť“. Politológ Eduard Chmelár však tvrdí, že tieto výhovorky sú smiešne a Kiska si osvojil klasický mafiánsky newspeak
Na snímke prezident Andrej Kiska

Kiskova firma porušila daňové predpisy tým, že minula časť peňazí na prezidentskú kampaň jej spolumajiteľa, ale účtovala ich, ako by ich použila na svoje podnikanie. Celkovo šlo o rozdiel v daňovom základe 136.000 eur, ktorému zodpovedá krátenie dane vo výške 27.000 eur. Daňový úrad v Prešove poslal na základe kontrolných zistení v decembri 2016 na políciu trestné oznámenie pre skrátenie daní.
Polícia svoje vyšetrovanie ukončila už po dvoch mesiacoch 2. februára tohto roku. V uznesení sa píše, že “trestný čin sa stal a spáchala ho určitá osoba, avšak odstránením škodlivého následku trestnosť trestného činu zanikla”.
Prezindent Kiska sa však pred novinármi bránil tým, že veril účtovníkom a ,že je normálne, keď sa pri daňovej kontrole nájdu položky, s ktorými „daňový úrad nemusí súhlasiť“.
Na snímke Eduard Chmelár
Takéto vysvetlenie sa však nepozdáva politológovi Eduardovi Chmelárovi, ktorý hovorí o mafiánskom newspeaku:
“Andrej Kiska by nemal predpokladať, že sme všetci spadli z jahody a strávime jeho vysvetlenie, že ide o chybu účtovníka. Lebo v tomto prípade si pán prezident osvojil klasický mafiánsky newspeak a jeho zahmlievajúce slová o tom, že je normálne, keď sa pri daňovej kontrole nájdu položky, s ktorými „daňový úrad nemusí súhlasiť“, vyvolávajú prinajmenšom úsmev,” napísal Chmelár na sociálnej sieti.
Eduard Chmelár tiež skritizoval opozíciu, ktorá podľa neho zlyhala na plnej čiare:
“Namiesto toho, aby chránili a bránili princípy právneho štátu, ktoré hovoria, že zákony platia pre každého a neznalosť zákona neospravedlňuje, sa opozičné strany svorne postavili za prezidenta s výhovorkou, že je to pokus o jeho diskreditáciu.”
Podľa Chmelára zľahčovanie tohto činu nahráva vládnej koalícii, ktorá “svoje zlodejiny” môže ospravedlniť rovnako:
“PREZIDENT REPUBLIKY (!) sa pokúša zľahčovať svoj pokus o krátenie dane a opozícia ho pri tom kryje bez jediného slova odsúdenia takéhoto správania? Potom sa nečudujme, keď ľudia z vládnej koalície ospravedlňujú svoje odhalené zlodejiny navlas rovnako – že je to pokus o diskreditáciu. Táto relativizácia pravidiel (podľa hesla – je to síce darebák, ale je to náš darebák) je morálny rozklad najvyššieho stupňa. Alebo si niekto vážne myslí, že právny štát sa dá budovať na účelových výhovorkách, selektívnom popieraní zodpovednosti a ospravedlňovaní porušovania zákonov?”
Samuel Gdovin