Bratislava 27. januára 2019 (HSP/Foto:Kombosnímka HSP-ASR-Marko Erd, František Iván)
 
Kandidát na prezidenta a analytik Eduard Chmelár na sociálnej sieti Facebook reagoval na aktuálne vyjadrenie prezidenta SR Andreja Kisku. Prezident sa vyjadril k úniku informácií z vyšetrovacieho spisu novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ako k “verejnému záujmu”

Na snímke Eduard Chmelár a Andrej Kiska

„V situácii, keď predstavitelia štátu klamú, je ich usvedčovanie z klamstiev verejným záujmom. Preto nestačí pokrytecky sa rozčuľovať nad únikmi informácií z vyšetrovacích spisov a pripisovať ich spravodajským hrám,” uviedol prezident vo svojom vyjadrení.
“Keď som nastupoval do funkcie prezidenta, sľúbil som, že budem klásť otázky, na ktoré nielen ja, ale najmä ľudia očakávajú odpovede. Preto sa v priebehu budúceho týždňa plánujem porozprávať s ministerkou vnútra a predstaviteľmi ďalších inštitúcií, ktoré sa majú starať o našu bezpečnosť. Prvý krokom na ceste k dôvere je začať hovoriť poctivo a priamo,” vyhlásil Kiska (viac v článku).
Vzhľadom na uvedené Chmelár vysvetlil, že je z vyhlásenia Kisku znechutený a šokovaný.
„Nemám dôvod zastávať sa niekoho ako je Martin Glváč. Do tejto trápnej situácie sa dostal sám. Ale povedať, že zverejňovanie oplzlých esemesiek je „verejným záujmom“ a pohŕdať tými, ktorí sa vraj „pokrytecky“ rozčuľujú nad únikmi informácií z vyšetrovacích spisov… to ako úplne vážne?“ pýta sa Chmelár.
Dodal, že najväčším pokrytcom je samotný Kiska. „Máte toho toľko za ušami, že na Vašom mieste by som mlčal a modlil sa, aby sa na to potichučky zabudlo. Opäť ste neodolali zamoralizovať si,“ uvádza.
„Ale aký signál to ako hlava štátu vysielate verejnosti, aký vzor to dávate politickým elitám pri budovaní právneho štátu, keď sa znižujete na úroveň tých, ktorí nám sem tieto mafiánske praktiky vniesli? Už ste zabudli, ako ste vystrájali, keď sa objavili úniky z vašich daňových spisov?“ pýta sa Chmelár.

Na snímke Eduard Chmelár

Nepoznám kriminálne vyšetrovanie, obzvlášť nie takéhoto závažného charakteru, ktorému by pomohol únik informácií,“ upozorňuje a dodáva, že nerozumie, čomu pomôže zverejňovanie intímnej komunikácie, či médiá nemohli iba informovať o tom, že majú v rukách jej prepisy, či toto musela verejnosť naozaj čítať.
„Andrej Kiska sa správa, akoby chcel toto vyšetrovanie prekaziť. Legitimizuje praktiky, ktoré sem vniesol Marián Kočner a ktoré sa nepáčili ani novinárom. Vykrikuje, že toto je mafiánsky štát, ale sám sa správa ako jeho hlava,“ uvádza kandidát na prezidenta.
Kiska nás podľa jeho slov sťahuje do bahna, ak vyzýva na bulvarizáciu verejného priestoru.
„Je to nechutné a škodlivé. Prezident republiky vytvára svojím správaním vzor pre celú spoločnosť. Verejným záujmom je uľahčovať prácu vyšetrovateľom, nie komplikovať ju, a rovnako kultivovať verejný priestor, nie obhajovať jeho najodpornejšie prejavy … V centre našej pozornosti nemôžu byť zvrhlíci, zlodeji, podvodníci a opilci, ale inšpiratívne myšlienky a výzvy,“ upozorňuje v závere Chmelár.
 

 
Príspevok Chmelár Kiskovi: Už ste zabudli, ako ste vystrájali, keď sa objavili úniky z vašich daňových spisov? Správate sa, ako by ste chceli vyšetrovanie prekaziť zobrazený najskôr Hlavné správy.