Bratislava 31. marca 2019 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Slovensko sa zobudilo do krásneho, voňavého nedeľného rána a má novú, mladú a peknú prezidentku. Treba sa tešiť! Iste raz prídu aj dni daždivé a ani naša prezidentka možno nebude vždy robiť to, čo od nej chceme, ale na to dnes netreba myslieť – je predsa krásna jar!

Na snímke Eduard Chmelár

Nie vždy sa všetko podarí tak ako sme chceli, ale to nie je dôvod nechať si kaziť radosť z vecí, z ktorých sa tešiť dá. Väčšina ľudí v tejto krajine nešla včera k voľbám, nestálo im za to vyberať medzi kandidátmi, ktorí boli v ponuke, pretože usúdili, že by sa tým pramálo mohlo zmeniť. A mali pravdu.
My ostatní sme k voľbám šli, pretože sme mysleli na to, že po slnečných dňoch môžu prísť aj dni, keď pocítime závan ľadového vetra, ktorý k nám priveje odkiaľsi zďaleka. A aj to bol zmysluplný prístup k veci.
Výsledok je taký, aký je: po šľachticoch, pionieroch, mužských prezidentoch a milej kozičke bude na najbližších päť rokov sídliť v Prezidentskom paláci šarmantná dáma. Je to zle či dobre? Nuž, dajme jej šancu, nech ukáže, či si dôveru vyše milióna občanov zaslúžila.
Neúspešný prezidentský kandidát Eduard Chmelár povedal ešte pred druhým kolom, už nie ako kandidát, ale opäť ako nestranný a mimoriadne nadaný pozorovateľ: „Ešte nikdy nešlo v prezidentských voľbách o tak málo ako teraz. Neverte primitívnym antikampaniam. Zuzana Čaputová nie je žiadny démon a Maroš Šefčovič nie je žiadny poskok Smeru. Obaja sú si politicky tak podobní, že marketingoví mágovia v ich pozadí musia vymýšľať a umelo stupňovať konflikt, aby sa dali aspoň trochu rozoznať, aby aspoň trochu motivovali voličov.“
O novej prezidentke Chmelár povedal: „Zuzana Čaputová je sviežim vánkom slovenskej politiky. Vniesla do nej šarm, energiu a cit pre mieru, ktorý jej môže pomôcť zvládať aj také konflikty na našej politickej scéne, s ktorými nemá žiadne skúsenosti.
Za krátky čas sa stala liberálnou ikonou, ktorá dokázala čiastočne preklenúť aj staré rámce ideologických sporov. Páči sa mi jej zanietenie pre environmentálne otázky, v ktorých by mohla účinne využiť svoj vplyv.
Zuzana Čaputová nie je žiadna Sorosova dievčina, ultraliberálka alebo podvodníčka, útoky na jej osobnú česť, rodinu či pohlavie považujem za obzvlášť nechutné a nemiestne. Desí ma však jej pozadie.
Do prezidentskej kampane som vstupoval s motiváciou vyhraniť sa voči spôsobu, akým uplatňoval moc prezident Andrej Kiska. Zuzana Čaputová nie je len pokračovaním, ale aj prehĺbením jeho štýlu, obklopila sa tými najhoršími indivíduami z doterajšej éry a je otázne, do akej miery sa z ich vplyvu dokáže vymaniť, keď už z jej prejavov cítiť rukopis istých osôb.
Zatiaľ sa zapísala do histórie len najdrahšou kampaňou v moderných dejinách vedenou často neetickými spôsobmi. Vzniká otázka, načo sú vlastne finančné limity, ak zákon umožňuje prekročiť ich tzv. tretími stranami.
Veľmi zlý dojem vo mne zanecháva jej neschopnosť vyrovnať sa s legitímnou kritikou, podráždenosť a snaha označovať akékoľvek racionálne výhrady voči jej politike za útoky. K tomu treba doplniť aj vedomé budovanie kultu osobnosti, ktoré by mal každý demokratický politik odmietnuť a zastaviť.
Zdesenie vo mne vyvoláva jej zahraničná politika, v ktorej vybočuje z umiernenosti, zbrojenie považuje za správnu vec, o vojenskej dohode s USA (ktorú podporuje) má skreslené predstavy a bez váhania by podporila súčasného vodcu venezuelskej opozície, hoci ako právnička by mohla vedieť, že moc prevzal v rozpore s ústavou.“
Za nádej na čosi lepšie považujú Zuzanu Čaputovú aj médiá v demokratických krajinách, a tie sa predsa sotva môžu všetky rovnako mýliť. Vnímajú ju ako symbol dobra v boji proti zlu, spomínajú jej výrok, že smrť Jána Kuciaka bola jedným z dôvodov, prečo sa rozhodla kandidovať za prezidentku. Vnímajú ju ako nádej na intenzívnejší boj proti korupcii a diskriminácii všetkého druhu.
To isté tvrdí aj ona sama. Hovorí, že chce priniesť iný, zmierlivejší tón, viac spravodlivosti a pozitívnu zmenu pre Slovensko. A podobne to vidia aj mnohé známe osobnosti: šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová oceňuje, že krajina si vybrala pokojný hlas, ktorý apeluje na to dôstojné, rozumné a spravodlivé v ľuďoch. Herečka Zuzana Fialová tvrdí, že takého morálne integrovaného človeka stretla v slovenskej politike len málokedy. Český hudobník Michal Kocáb je nadšený jej prejavmi a rétorickými schopnosťami. Súčasný prezident Kiska hovorí, že nám opäť mnoho krajín závidí, pretože sme si zvolili prezidentku, ktorá symbolizuje hodnoty ako slušnú krajinu. A takto by sa dalo dlho pokračovať.
Potešme sa teda sviežim jarným vánkom v slovenskej politike a predstavme si aspoň v dnešný deň, že rovnako svieži a príjemný bude stále. Hovorí tam niekto, že nebude? Prinajmenšom milión Slovákov v to verí, tak prečo to neskúsiť? Aspoň dnes…
Ivan Lehotský
 
Príspevok Chmelár: Čaputová je sviežim vánkom slovenskej politiky. Vniesla do nej šarm, energiu a cit pre mieru. Jej pozadie ma desí zobrazený najskôr Hlavné správy.