Bratislava 16. mája 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Andrej Galica)
 
Zdá sa, že analytik Eduard Chmelár sa diskvalifikoval ešte skôr, než stihol vyzbierať podpisy za svoju kandidatúru na prezidenta. Chmelár totiž  podporuje kontroverzný Istanbulský dohovor, kde sa pod rúškom boja proti násiliu na ženách podsúva zvrátená gender-ideológia. Chmelár vyhlásil, že ak by sa stal prezidentom, tak by Istanbulský dohovor za istých okolností podpísal.

Na snímke Eduard Chmelár

Politický analytik Eduard Chmelár sa v rozhovore pre appDay.tv zhováral na tému svojej kandidatúry na prezidenta Slovenskej republiky. Ak by sa Chmelár stal prezidentom, chcel by uplatňovať právomoci v oblasti zahraničnej politiky v plnom rozsahu, ktoré prezidentovi umožňuje Ústava SR. Predchádzajúci prezidenti podľa neho tieto svoje kompetencie odovzdali vláde.
Ako hlava štátu by podpísal Zmluvu o zákaze jadrových zbraní, zabránil by prijatiu takých obchodných dohôd, ktoré by vážne poškodzovali naše sociálne výdobytky a environmentálne štandardy a chcel by preskúmať možnosť otvorenia Vatikánskych zmlúv.
V rozhovore padla aj téma o kontroverznom Istanbulskom dohovore, ktorý vláda Róberta Fica po tlaku slovenskej verejnosti nakoniec odmietla. Chmelár by však s Istanbulským dohovorom príliš veľké problémy nemal. Síce priznáva, že je tam kontroverzný bod v článku 3, no pozitíva vraj výrazne prevyšujú negatíva.
“My nemôžeme kvôli tomuto bodu celú agendu boja proti násiliu na ženách zmiesť zo stola,” povedal Chmelár.
Ak by bol prezidentom, tak by najprv vyzval vládu, aby splnila svoj sľub o tom, že namiesto tohto dovoru sprísni legislatívu proti násiliu na ženách:
“Takže by som vyzval vládu, aby tento problém legislatívne urýchlene riešila. Ak áno, potom sa nemusíme baviť o Istanbulskom dohovore.”
Ak by však vláda tento problém neriešila, Chmelár by podporil Istanbulský dohovor: “Potom je legitímne nastolená otázka, že ten Istanbulský dohovor je niečo, čo jednoducho je v záujme toho, aby nedochádzalo k domácemu násiliu. Ak vláda nebude konať, tak je potrebné riešiť to tak, ako to riešia všetky európske štáty.”
Liberál Chmelár sa tak diskvalifikoval skôr, než stihol vyzbierať podpisy na svoju kandidatúru. Nie je pravdou ani to, že by tento dohovor ratifikovali všetky európske štáty. Podľa zákonov Slovenskej republiky je zakázané a trestné akékoľvek násilie. Istanbulský dohovor je preto nepotrebný a má za úlohu zaviesť na Slovensku nebezpečnú gender-ideológiu. Chmelár je možno dobrý politický analytik a má prehľad o geopolitickej situácii, no jeho liberálna ideológia je zničujúca a diskredituje ho v boji o prezidentský palác.
https://www.appday.tv/media/kd49x9145rilxr8lql1b/-istanbulsky-dohovor-by-som-podpisal/
Samuel Gdovin
 
Príspevok Chmelár: Ako prezident by som podpísal Istanbulský dohovor zobrazený najskôr Hlavné správy.