Bez ohľadu na to, ako je aktívny, priberá. V snahe celý proces aspoň spomaliť, rozhodol sa tento školák bojovať s chorobou a dal sa na triatlon. „Tento šport pomáha Jakovi udržiavať sa fit a byť aktívny. Je to dobré pre jeho zdravie a dáva mu to šancu socializovať sa medzi deťmi,“ povedala jeho mama Maruska.

„Vedie normálny život, chodí do školy, hrá na bicie, ale musí si dávať pozor, aby neochorel. Bojíme sa, že čo i len zvýšená teplota by mu mohla narobiť komplikácie. Trénuje tri razy do týždna a našiel si svoju druhú rodinu,“ dodala.

Chorobu mu diagnostikovali v roku 2015 ako rohhad. Je to nevyliečiteľná choroba a život ohrozujúci stav, ktorý vplýva na nervovú sústavu. Neexistuje na to žiadny liek. Priemerná dĺžka života pacientov trpiacich touto chorobou je od 5 do 9 rokov.

„Je neuveriteľne pozitívny a motivovaný. Nikdy nevynechal tréning bez patričného dôvodu. Neustále túži trénovať,“ prezradil tréner Matt Azzopardi. „Sympatizujem s jeho rodinou a obdivujem ju. Robia všetko preto, aby Jakovi zabezpečili normálny život ako sa len dá. V skupine nemal výnimku, robil vždy to isté, len v prípade potreby sa prispôsoboval. Musí si totiž dávať pozor, aby sa mu príliš nezohrial organizmus a aby mu veľmi nebilo srdce. Hovoril som mu, aby veci robil ako najlepšie vie. Napriek handicapu je inšpiráciou pre viacerých,“ pokračoval Matt.