Västernorrland 14. septembra 2018 (HSP/Breitbart/Foto:Pixabay)
 
Lekár vo švédskom okrese Västernorrland bol prepustený po tom, čo ho jeho nadriadení obvinili z rozširovania „nacistických“ príspevkov na sociálnej sieti.

Ilustračné foto

Chirurg poprel, že je nacista, nebol identifikovaný, ale bolo o ňom povedané, že bol prepustený z práce po tom, čo boli zverejnené jeho proti-migrantské príspevky na sociálnej sieti, uvádza švédska SVT.
Iba dva príklady „nacistických“ príspevkov boli prezentované televíziou SVT vrátane jedného, ktorý súvisel s príbehom zverejneným na alternatívnom webe Friatider, v ktorom sa písalo o švédskom politikovi vyzývajúcom Európsku Úniu, aby „prekonala“ námietky krajín, ktoré odmietli prijať migrantov.
Lekár vo svojom príspevku napísal: „Čo by sme mali urobiť so všetkými tými šialenými feministkami? Pošlime ich Saudom!“
V druhom príspevku, ktorý bol radikálnejší, lekár napísal, že je „kresťanskou povinnosťou…streliť všetkých týchto napádajúcich kriminálnikov do nohy. Potom im dáte obväzy, ukážete im cestu do Maroka a požiadate ich, aby hľadali azyl civilizovaným spôsobom.“
Zatiaľ čo boli obe príspevky proti-migrantské, žiaden z nich nereferoval na nacizmus alebo dokonca anti-semitizmus, napriek obvineniu z nacizmu od riaditeľky nemocnice Niny Fållbäck Svenssonovej, ktorá povedala, že príspevky „mali obsah, ktorý porušuje základné hodnoty regiónu, čisto nacistické vyjadrenia,“ a dodala, že pacienti by sa kvôli týmto príspevkom nemuseli cítiť bezpečne.
Tento prípad nie je jediným, keď bol v Švédsku niekto prepustený či čeliaci obvineniam za prejav proti migrantom. Minulý rok web Breitbart London zverejnil dva prípady (obe sa týkali penzistov), v ktorých dostali pokutu za nenávistnú reč zverejnenú na sociálnych sieťach.
V jednom, 70-ročný muž dostal pokutu 1 310 Eur za to, že označil migrantov za „opice,“ zatiaľ čo v druhom prípade 70-ročná žena bola stíhaná za sťažnosť, že migranti podpaľujú autá v jej oblasti.
V priebehu tohto roka si ľavicová aktivistická skupina Näthatsgranskaren prisvojila zásluhy za vzostup stíhaní za nenávistnú online reč tvrdiac, že nahlásila približne 800 „nenávistných“ príspevkov vo februári tohto roku. Skupina priznala, že väčšina tých, koho príspevky nahlásili polícii nakoniec boli dôchodkyne.
Preklad Viktória Dandárová
 
Príspevok Chirurg vo Švédsku prepustený po zverejnení “proti-migrantského” príspevku na sociálnej sieti zobrazený najskôr Hlavné správy.