Humenné/Bratislava 26. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:parkchemes.sk)

Podľa Chemesu si Nexis Fibers ani v súčasnosti neplní svoje záväzky voči ich spoločnosti a každým dňom sa dlh zvyšuje

Ilustračné foto

Predstavenstvo Chemesu tvrdí, že spoločnosť Nexis Fibers, ktorá je v reštrukturalizácii, si svoju úlohu – dohodnúť sa s Chemesom, ktorý je jedným z jej veriteľov, nielen o cenách energií, nesplnila. Uviedla to v reakcii na včerajšiu tlačovú besedu 100-% akcionára Nexis Fibers, a. s., Iva Bezloju, ktorá sa za účasti predsedu predstavenstva firmy Milana Pršanca a výkonného riaditeľa spoločnosti Jána Kučeravého konala v Bratislave. Bezloja počas nej upozornil, že ak bude nátlak Jána Molnára, majiteľa priemyselného parku Chemes, kde je sídlo Nexis Fibers, na firmu pokračovať, môže ju to definitívne “pochovať”. Podľa Chemesu si Nexis Fibers ani v súčasnosti neplní svoje záväzky voči ich spoločnosti a každým dňom sa dlh zvyšuje.

Chemes prišiel v tejto súvislosti s viacerými návrhmi. “Ako prvé riešenie bol navrhnutý predaj podniku, ktorý bol odmietnutý. Ako kompromis sme navrhli predaj podniku cestou transparentného medzinárodného tendra, príp. realizáciu spoločného podniku cestou kúpy akcií. Taktiež sme navrhli odkúpenie našich pohľadávok (priame škody) z reštrukturalizácie I. Bezlojom,” vysvetlilo predstavenstvo Chemesu s tým, že o uvedených dodatočných návrhoch s nimi nikto nerokuje.

O osude Nexis Fibers budú v stredu (26.4.) rozhodovať veritelia na schôdzi, a to schvaľovaním predloženého plánu reštrukturalizácie spoločnosti. Podľa Bezloju by jeho neschválenie znamenalo okamžitý pád firmy do konkurzu. To by zase znamenalo, že firma stratí lukratívnych odberateľov z oblasti automotive, ktorí tvoria 50 % jej zákazníckeho portfólia. “Nexis Fibers by konkurz neprežil,” podčiarkol Bezloja.

Problémy vo firme sa začali v minulom roku. “Vtedy, keď bol bývalý akcionár Marco Marchetti vzatý do väzby, poisťovne, ktoré poisťovali našich dodávateľov, zrušili poistné limity, spoločnosť musela tak začať nakupovať všetky suroviny dopredu na predplatbu, čo vytvorilo enormný kešový nápor na ňu, a preto táto musela požiadať o ochranu pred veriteľmi, nakoľko nebol dostatok finančných prostriedkov na hradenie bežných záväzkov a zároveň všetkých dodávok vopred,” vysvetlil pre TASR Milan Pršanec pred prvou schôdzou veriteľov (11.4.), ktorú vtedy odročili o 15 dní.

Spoločnosť Nexis Fibers, ktorá produkuje syntetické vlákna používané v automobilovom priemysle, zamestnáva v Humennom približne 400 zamestnancov, ktorí by v prípade konkurzu prišli o prácu spolu s približne 1000 zamestnancami subdodávateľov. Predseda predstavenstva spoločnosti Chemes Vladimír Skoupil však zdôraznil, že pôvodný plán z dielne Nexis Fibers, a. s., môže ohroziť aj 1500 pracovných miest v priemyselnom parku Chemes.