Londýn 24. mája 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)

Americký futbalista Christian Pulisic sa v januári rozhodol spojiť svoju budúcnosť s anglickým klubom FC Chelsea. Účastník anglickej najvyššej súťaže zaplatil za šikovného útočníka nemeckému Dortmundu 58 miliónov britských libier

Na snímke Christian Pulisic

S londýnskym klubom podpísal dlhodobý kontrakt na päť a pol roka už začiatkom roka, zvyšok sezóny však dohral v nemeckej I. bundeslige. V nedávno skončenom ročníku pomohol “žlto-čiernym” k druhému miestu za majstrovským Bayernom Mníchov.

Americký reprezentant sa už môže sústrediť na svoju budúcnosť na Britských ostrovoch. Uplynulé dni strávil v tamojšej metropole, aby spoznal svoje nové pôsobisko. Vyjadril nádej, že bude mať v budúcej sezóne možnosť zahrať si po boku “špílmachra” londýnskeho mužstva Edena Hazarda. Pulisic si uvedomuje, že vedenie “The Blues” od neho očakáva, že sa v najbližších sezónach vypracuje na jedného z lídrov tímu. Niečo podobné, čo dokázal Hazard. “Je neuveriteľné sledovať, čo Eden dokáže. Je hráčom, na ktorého sa chce každý podobať a dosiahnuť jeho úroveň,” uviedol Pulisic v rozhovore pre britský portál BBC a dodal: “Je mojim vzorom. Žiadny hráč by podľa mňa neodmietol možnosť zahrať si po jeho boku.”

Či sa nádejnému útočníkovi vyplní jeho prianie, ukážu najbližšie týždne až mesiace. Dvadsaťosemročný Hazard je takmer v každom prestupovom termíne spájaný s transferom do iného veľko klubu. Najčastejšie sa spomína záujem španielskeho Realu Madrid, kde by podľa vlastných slov rád zamieril aj samotný hráč. Je dosť pravdepodobné, že Hazard odohrá v blížiacom sa finále Európskej ligy (29. mája, pozn.) proti Arsenalu posledný zápas v modrom drese. V sezóne 2018/2019 Pulisic nastúpil za Dortmund v 20 ligových stretnutiach, z toho sa deväťkrát objavil v základnej jedenástke. Pri svojej derniére na nemeckých ihriskách zaznamenal štyri góly. Po povinnostiach v Londýne odletí do USA, kde sa bude s americkou reprezentáciou pripravovať na blížiaci sa Gold Cup, ktorý sa pre domáci výber začne 18. júna v Minnesote zápasom proti Guyane.

Dvadsaťročný Pulisic sa prestupom do Chelsea stal historicky najdrahším futbalistom z USA. Zároveň má na svojom konte honor najmladšieho kapitána v histórii amerického výberu, je najmladším Američanom, ktorému sa podarilo skórovať v kvalifikačnom stretnutí o postup na svetový šampionát. Ako najmladší cudzinec skóroval v nemeckej Bundeslige a bol aj najmladším hráčom, ktorý kedy nastúpil za Dortmund v Lige majstrov. “Nechcem, aby si ma ľudia pamätali podľa týchto rekordov. Chcem sa stať stabilnou oporou a jedným z lídrov svojho tímu a pomôcť mu vybojovať čo najviac trofejí. Bude to pre mňa niečo nové. Ešte žiadny americký hráč nebol v tejto pozícii. Beriem to ako požehnanie, aby som mohol inšpirovať americké deti, že to môže dokázať každý,” skonštatoval Pulisic a pokračoval: “Ukazuje to aj na progres futbalu v našej krajine. Major League Soccer (severoamerická futbalová súťaž, pozn.) je každou sezónou populárnejšia. Aj vďaka tomu nachádzame v krajine stále viac a viac talentov.”

Američan s chorvátskymi koreňmi Pulisic zdelil lásku k lopte po svojom otcovi Markovi, ktorý sa profesionálne venoval halovému futbalu a neskôr sa presunul na trénerskú lavičku. Keď jeho mama Kelley získala možnosť pôsobiť ako učiteľka na Britských ostrovoch, presunula sa celá rodina spoločne so 7-ročným Christianom do Európy. Pulisic hral v juniorských rokoch za Brackley Town a čoskoro zistil, ako rozdielne ľudia vnímajú futbal v zámorí a v Anglicku. “Na začiatku som bol zmätený a čudoval som sa, prečo moja rodina chce odísť do Anglicka. Nechcel som opustiť domov. Netrvalo dlho, aby som zistil, ako veľmi tunajší ľudia milujú futbal. Vyrastať v krajine, kde je takmer náboženstvom, iba upevnilo moju snahu stať sa profesionálnym futbalistom,” povedal Pulisic.

V Anglicku zažíval niečo, o čom mohol v rodnej krajine iba snívať. “Každý deň po škole sme hrali futbal až do zotmenia. S otcom sme pravidelne chodili na stretnutia Premier League. Ak si správne pamätám, raz sme zašli aj na Chelsea. Neviem už presne, koľko som mal rokov, bolo to však v čase, keď “modrých” trénoval José Mourinho. Fanúšikovia kričali a povzbudzovali. Atmosféra bola fantastická. Nič také som predtým ešte nezažil,” zaspomínal si Pulisic. Keď v januári oznámil, že odchádza z Dortmundu, urobil tak prostredníctvom emotívneho odkazu na svojom twitterovom konte. Poďakoval klubu za príležitosť hrať za taký významný klub a fanúšikom za neustálu podporu. Do Nemecka prišiel ako 16-ročný vo februári 2015. Do necelého roka si odbil debut v I. bundeslige a na svojom konte má viac ako 100 štartov v nemeckej najvyššej súťaži.

Do FC Chelsea prichádza v období, kedy klub pre trest zo strany Európskej futbalovej únie (UEFA) nemôže nakupovať nových hráčov. V najbližších dvanástich mesiacoch tak môže byť jedinou posilou londýnskeho tímu. Napriek tomu je vedenie klubu presvedčené, že Chelsea bude v budúcej sezóne bojovať v Premier League o titul, a to aj napriek priepastnej strate na Manchester City a FC Liverpool v sezóne 2018/2019. “Veríme si. City a Liverpool sú dva výnimočné tímy, ktoré majú za sebou neuveriteľnú sezónu. Ja som však videl zápasy Chelsea proti veľkým tímom a boli to vyrovnané duely. Chceme ísť do každého zápasu s víťaznou mentalitou a súperiť s nimi hneď od začiatku,” dodal Pulisic na záver rozhovoru.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj