Paríž 24. augusta 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- Lionel Cironneau, File)

Francúzsky satirický časopis Charlie Hebdo uverejnil v stredu ďalšiu provokatívnu karikatúru na prednej strane o islame, tentoraz na tému nedávnych teroristických útokov v Barcelone, čo samozrejme viedlo k následnej kritike
Ilustračné foto

Najnovšie vydanie časopisu Charlie Hebdo prináša karikatúru, ktorá zobrazuje dvoch zakrvavených ľudí a unikajúcu dodávku, ktorá ich zrazila, spolu s ironickým nápisom “Islam, večné náboženstvo mieru!” so zvýraznením “večné”.
Keďže karikatúra sa stala jednou z najpopulárnejších vecí na Twitteri medzi Francúzmi, prominentný poslanec socialistov a bývalý minister Stephane Le Foll ju nazval “mimoriadne nebezpečnou” a dodal: “Hovoriť o islame celkovo ako o náboženstve ´smrti´ je veľmi nebezpečné. Keď ste novinár, potrebujete zdržanlivosť, pretože tieto asociácie môžu byť použité aj inými ľuďmi.”
Viacerí užívatelia na sociálnych sieťach kritizovali kladenie viny islamu ako celku, pretože za tým stoja islamisti (Daesh) a nie všetci moslimovia. Jeden navrhol novú prednú stranu časopisu, kde pri karikatúre opravil slová na “Daesh, sekta nenávisti!”

Laurent “Riss” Sourisseau, editor  časopisu Charlie Hebdo, obhajoval výber karikatúry slobodou slova a tiež vyjadrením, že odborníci a tvorcovia politiky sa vyhýbajú ťažkým otázkam z dôvodu znepokojenia zákonov dodržiavajúcich umiernených moslimov.
Charlie Hebdo už viackrát vo svojich karikatúrach “urazil” islam. Ešte v roku 2006 karikatúrou Mohameda, prebratú od dánskeho denníka Jyllands-Posten.
Známy je však útok dvoch ozbrojencov na redakciu 7. januára 2015, ktorí zabili 12 osôb vrátane šéfeditora Stéphana Charbonniera. Reakciou na to bol pochod tisícok ľudí v uliciach francúzskych miest pod heslom “Je Suis Charlie” (“Ja som Charlie”) na obranu práva na slobodu prejavu.
Jeden z pochodov sa uskutočnil aj v Paríži, kde svetoví lídri – francúzsky prezident Francois Hollande, britský premiér David Cameron, taliansky premiér Matteo Renzi, nemecká kancelárka Angela Merkelová, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, predseda Európskej rady Donald Tusk a ďalší – chránení kordónom policajtov šli “v čele veľkého davu”, ako sa o tom zmienili médiá. No fotografia nasnímaná zhora zobrazila pochod nasledovne:
Svetoví lídri pochodujú na “čele davu” v Paríži – tak to odprezentovali média a takáto bola skutočnosť