Janov 24. augusta 2018 (HSP/RT/Foto:Titulka Charlie Hebdo)
 
Známy francúzsky satirický týždenník Charlie Hebdo zverejnil vo svojom poslednom vydaní karikatúru nedávno zrúteného mosta v talianskom Janove, v ktorého troskách zomrelo 43 ľudí. Témou satiry je práca talianskych stavbárov aj protiimigračná politika súčasnej talianskej vlády. O obrázku vo štvrtok informovala agentúra ANSA, ktorá ho označila za “hrôzostrašnú iróniu”.

Obálka časopisu Charlie Hebdo

Karikatúra zobrazuje časť zrúteného mosta a pod ním spadnuté autá. Pri nich je černoch v zimnom oblečení, ktorý metlou zametá. Pri obrázku sú slová: “Postavené Talianmi… upratané migrantmi”.
Časopis Charlie Hebdo je známy najmä kvôli kontroverzným karikatúram proroka Mohameda, za ktoré ho mnohí kritizovali, a neskôr kvôli tomu islamisti vystrieľali redakciu. Autori si aj naďaalej uťahujú z tragických tém. Napríklad v septembri 2016 zverejnil obrázok, na ktorom boli obete zemetrasenia v Taliansku prirovnané k talianskym cestovinám. Na obrázku boli zakrvavení muž a žena, nápisy druhov talianskych cestovín a text: “300 osôb zomrelo pri zemetrasení v Taliansku. Zatiaľ sa nevie, či zemetrasenie pred tým, než udrelo, vykríklo “Alláhu akbar “.
Vlani v novembri vzbudila polemiku obálka týždenníka Charlie Hebdo, ktorá znázorňovala renomovaného odborníka na islam a profesora Oxfordskej univerzity Tariqa Ramadana s obrou erekciou a nápisom “som šiesty pilier islamu”. Ramadan vtedy vo Francúzsku čelil obvineniu zo znásilnenia dvoch žien. Akademik to poprel a označil za ohováračskú kampaň.
Kvôli karikatúram moslimského proroka Mohameda sa redakcia týždenníka stala v januári 2015 terčom útoku islamských radikálov. Zabitých pri ňom bolo 12 novinárov a policajtov.
 
 

 
Príspevok Charlie Hebdo si uťahuje z tragického zrútenia mosta: “Postavené Talianmi… upratané migrantmi” zobrazený najskôr Hlavné správy.