Teherán 1. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Office of the Iranian Supreme Leader via AP)
 
Líder iránskej islamskej revolúcie ajatolláh Alí Chameneí tvrdí: „Spojené štáty ženú Saudskú Arábiu a ďalšie regionálne štáty do konfrontácie s Iránom. Ak sú múdre, nemali by sa nechať Američanmi podviesť.“ Jeho pondelkové slová prišli po víkende, keď americký minister zahraničných vecí Mike R. Pompeo navštívil Rijád a žiadal o jednotu medzi krajinami Perzského zálivu pri čelení iránskej hrozbe.

Na snímke iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí

„Američania nechcú znášať náklady konfrontácie s islamskou republikou a silným národom Iránu. Chcú, aby ťarchu nákladov niesli niektoré krajiny z regiónu,“ povedal iránsky líder skupine podnikateľov a zamestnancov pred prvomájovým sviatkom práce.
„Štáty našej oblasti by mali vedieť, že ak budú čeliť Iránu, budú určite zasiahnuté a porazené,“ vyslovil ajatolláh Chameneí, ktorý poukázal na to, že práve americká vojenská prítomnosť v západnej Ázii je príčinou neistoty, vojen a násilia. Zároveň vyzval americkú armádu a nasadených agentov tajných služieb k odchodu. Bývalý štátny tajomník USA Rex Tillerson tak dostal drsnejšiu odpoveď, keď na nedávnej tlačovej konferencii so saudským ministrom zahraničných vecí Adelom bin Ahmed Al-Jubeirom vravel, že by iránske sily v Iraku „mali ísť domov.“ Irán stál v centre koalície, ktorá prispela k porážke zahraničných žoldnierov (teroristov) pod značkou ISIL prostredníctvom poradenstva, ktoré bolo poskytnuté na žiadosť irackej vlády.
„My sme odtiaľto, Perzský záliv a západná Ázia je našim domovom a vy ste outsider s hanebnými úmyslami, ktorý sa snaží podnecovať rozhorčenie. Podnecuje Saudov, aby vytvorili konflikt v regióne,“ dodal ajatolláh Chameneí a poukázal na sionizmus, ktorý podľa neho rozpútava spory medzi vlastnými, aby dosiahol svoj cieľ.
Tiež sa dotkol témy dlhodobej americkej animozity a vedenia washingtonskej hospodárskej vojny voči Iránu: „Dnes je vojna proti nám financovaná americkým ministerstvom financií. Ako s ňou bojujeme? Investujeme do našej ekonomiky… Predtým som spomenul obdobie iného amerického prezidenta a časy praktík ‚zasiahni a uteč‘ sú minulosťou. Vedia, že ak zaútočia, dostanú oveľa väčší úder.“
 
Príspevok Chameneí: Časy praktík “zasiahni a uteč” sú minulosťou. Vedia, že ak zaútočia, dostanú oveľa väčší úder zobrazený najskôr Hlavné správy.