Košice 4. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Cestovné v Mestskej hromadnej doprave (MHD) v Košiciach od 1. septembra zdražie. Zvýšenie cestovného sa nedotkne detí, študentov či seniorov pri predplatených časových cestovných lístkoch. Schválili to dnes poslanci na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve

Ilustračné foto

„Cieľom tejto zmeny tarify je podstatne zvýhodniť cestujúcich, ktorí cestujú na predplatené časové lístky. Na druhej strane je najvyšší nárast na strane nepravidelných cestujúcich, ktorí si za lístky priplatia. Podarilo sa nám udržať aj sociálny rozmer, keď si študenti a školopovinní za mesačný lístok nepriplatia vôbec,“ uviedol po hlasovaní generálny riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák. Ako ďalej uviedol, schválené zmeny prinesú do dopravného podniku 2,6 milióna eur.

Najväčšia zmena sa dotkne 30-minútového základného cestovného lístka, ktorého cena stúpne o 50 percent z 0,60 na 0,90 eura, 60-minútový základný lístok bude stáť jedno euro. Tridsaťdňový základný cestovný lístok zdražie z 20 na 25 eur. Zľavnený ostáva na pôvodnej cene 10 eur. K ďalším zmenám došlo u 90- aj 180-dňových cestovných lístkov, za ktoré cestujúci zaplatia po novom 68 respektíve 126 eur. K zmenám nedošlo pri cene lístkov pre ŤZP a ŤZP-S, držitelia týchto preukazov môžu naďalej cestovať bezplatne po vybavení čipovej karty. Zadarmo môžu cestovať aj seniori nad 70 rokov veku.

Zmena nastala aj u švorzástavkových lístkov, ktoré zrušili, nakoľko tento druh lístka bol podľa mesta diskriminačný vo vzťahu k nerovnomerným vzdialenostiam medzi zastávkami.

Košická MHD naposledy menila tarify ešte v roku 2007.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj