Sýria 1. októbra 2017 (HSP/Foto: TASR/AP- ANSA; Alexei Druzhinin, RIA-Novosti, Kremlin Pool Photo via AP)

Ruskí analytici Alexej Zakvasin a Svjatoslav Petrov publikovali na rusvesne materiál o ďalších aspektoch budúceho vývoja v Sýrii, po porážke ISIS
Na snímke sýrsky prezident Bašár Asad

Dňa 30.9.2015 vstúpilo Rusko do sýrskej kampane a začalo s vojenskými operáciami v Sýrii. Za dva roky sýrske vládne sily, podporované ruskými ozbrojenými silami a letectvom, šiítskymi organizáciami a Iránom, oslobodili takmer 90% územia celej Sýrie a zlomili chrbticu sýrskym teroristickým frakciám.
Odborníci tvrdia, že ISIS už nemá potenciál odolávať sústredeným útokom sýrskych ozbrojených síl a ich spojencov dlhšie ako niekoľko mesiacov a životnosť ISIS sa skončí pravdepodobne do konca roka 2017.
Efektívna činnosť ruského letectva a ruských špeciálnych síl, činnosť ruských inštruktorov a dodávky zbraní sýrskej armáde, kapacity iránskych dobrovoľníkov a šiítskych milícii, medzi ktorými hrá prím Hizballáh, totálne zmenili situáciu v Sýrii.
Teroristi ISIS v Deir ez Zor už melú z posledného, v provincii Damask dokážu síce teroristi občas ešte bolestivo udrieť, kapacity na zvrátenie vývoja však nemajú. Izrael už drzo nad Sýriou nelieta, odborníci predpokladajú, že do konca roka sýrske vládne sily úspešne postúpia aj na východnom brehu Eufratu.
Ešte na konci roku 2016 Rusko začalo riešiť problém pokojnej regulácie konfliktu v Sýrii. Samozrejme proti boli Američania a ISIS, no pozitívne sa k tomuto procesu postavili Turci a Irán. Vďaka sprostredkovaniu Turecka bolo možné presvedčiť mnohých členov protiasadovských skupín, aby opustili Aleppo, kde navyše utrpeli členovia protiasadovských frakcií  ťažkú porážku, a takisto aj ďalšie mestá v tejto provincii.  Teroristi sa momentálne stiahli do provincie Idlib, ktorú nemá Damask pod kontrolou.
Na archívnej snímke sýrsky prezident Bašár Asad (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin
V januári 2017 sa v Sýrii začal presadzovať proces dohodnutý v Astane (mimo Američanov), na základe ktorého sa vytvorili štyri zóny deeskalácie, kam sa zvyšní členovia protiasadovských zoskupení presúvali. Garancie prebrali Rusi, ktorí k tomuto procesu využívajú svoju vojenskú políciu, zloženú z členov výsadkových jednotiek.
Dňa 28.9.2017 prezident RF Vladimír Putin uviedol, že realizácia mierových rokovaní v Sýrii bola značne obtiažna. Napriek tomu sa však Moskve, Ankare a Teheránu podarilo úspešne rozvíjať spoločné prístupy, ktoré  sa stali základom ďalšej politickej budúcnosti Sýrie. Podarilo sa vytvoriť základné podmienky k ukončeniu občianskej vojny Sýrie, definitívnej likvidácie teroristov a návrat k mierovému životu.
Rusko a Turecko si želajú, aby Sýria ostala ako celistvý štát. Američania sú v delikátnej pozícii, pretože od začiatku občianskej vojny v Sýrii tvrdili, že Sýria musí ostať celistvým štátom, samozrejme bez Asada. Boli totiž presvedčení, že rovnako ako v Iraku nová bábková sýrska vláda vytvorená Američanmi bude poslušne plniť americké rozkazy.
Vstup Ruska do vojny v Sýrii však Asada zachránil, ISIS je zničený a Američanom ostali v pozícii zástupnej armády len Kurdi. Podpora Kurdov v ich snahách o vytvorenie vlastného štátu však znamená, že všetky vyhlásenia USA o “jednotnej Sýrii” boli len prázdnymi rečami. Rýchle “salto v diplomatickej oblasti”  už v dnešnej dobe nebude jednoduché Američanom vykonať, pretože dnes už nie sú v pozícii “superveľmoci”, Rusko výrazne oslabilo pozície USA na Blízkom východe.
Američania musia teda prehodnocovať svoje postoje ku Sýrii , o ktorých Sergej Lavrov už jednoznačne vyhlásil, že sú nejasné. Tillerson síce tvrdí, že jediným cieľom USA je porážka teroristov v Sýrii, no až po tejto porážke sa jasne ukáže, čo zase Američania vymyslia, len aby nevypadli z diania na Blízkom východe, kde sa ich predstavy vďaka aktívnemu pôsobeniu Ruska rúcajú.
Podľa viacerých analytikov po porážke ISIS sa bude vyhrocovať situácia medzi Ruskom a USA a takisto odborníci čakajú iskrenie aj medzi Ruskom a Tureckom a USA a Tureckom. Moskva bude aj ďalej pôsobiť v Sýrii a o tom, čo Sýriu očakáva v najbližšom období hovoril  Sergej Balmasov, ruský expert pre Blízky východ.
Vyzerá to tak, že Bašár Asad ostane  pri moci a formálne obnoví svoju kontrolu nad krajinou, bude však mať množstvo problémov, pretože proti bude Washington, ktorý momentálne vsádza na autonómiu Kurdov. Oficiálny Washington bude podporovať Kurdov a obnovovať bojové strety, ktoré bude podporovať zvonku, občianska vojna môže preto na niektorých územiach pokračovať kvôli Američanom aj ďalej.
Hlavným americkým cieľom sa momentálne stáva snaha dostať Rusko z Blízkeho východu. Na rozdiel od roku 2011 už Američania neurčujú pravidlá hry na Blízkom východe, ale len reagujú na úspešné aktivity ruskej diplomacie a ozbrojených síl. Netreba zabúdať, že podpora Kurdov znamená automaticky pre Američanov zvyšovanie problémov s Tureckom a bokom neostane stáť ani Irán.
Podľa Balmasova, ruské vojská budú aj naďalej v Sýrii aktívne pôsobiť a Asad nebude môcť tvrdo jednať so sunnitmi, ktorí tvorili z veľkej miery protiasadovskú opozíciu. Situácia v Sýrii preto bude podľa Balmasova aj budúci rok ešte stále značne napätá.
Podľa ruského analytika Aždara Kurtova, hlavného redaktora časopisu “Problémy národnej stratégie” je Rusko garantom regulácie občianskej vojny v Sýrii. Vďaka Rusku je momentálne ISIS vo fáze agónie, budúca konfigurácia síl je však stále nejasná. Podľa Kurtova, aj keď sa boje ukončia, môžu sa znova rozhorieť, pretože v Sýrii ostáva napätá atmosféra, stále tam žije dostatok radikálov a stále sa tam nachádza dostatok zbraní medzi obyvateľstvom. Ruské vojská budú preto v Sýrii pôsobiť aj naďalej.
Podľa Kurtova bude budúci rok v Sýrii veľmi zaujímavý, hrozí, že po likvidácii ISIS získa občianska vojna v Sýrii novú formu. Zvýši sa počet teroristických útokov a diverzných akcií voči sýrskym vládnym silám, ktoré budú podporované spoza hraníc. ISIS je globálnou teroristickou organizáciou a nie lokálnym separatistickým hnutím. Verbovači ISIS sa nachádzajú po celom svete, teroristi dokážu pôsobiť v ilegalite a zasiahnuť ciele v Európe, Ázii a aj Amerike.
S teroristami bude Damask bojovať nielen vojenskou cestou,  pre Damask bude kľúčové podchytiť oponentov režimu, unavených vojnou, pomocou hospodárskej obnovy krajiny. Ak sa bude zvyšovať životná úroveň v Sýrii, oslabia sa tak možnosti teroristov pôsobiť v krajine a získavať nových radikálov. Sýria musí úspešne obnoviť svoje národné hospodárstvo.
Momentálne veľké množstvo bývalých Asadových oponentov zaujalo veľmi negatívny postoj k USA a Západu, ktoré podľa ich slov “zradili sýrske protiasadovské hnutie” a takisto odmietajú tradičné islamské hodnoty a spôsob života. Na týchto pocitoch môže Asad stavať a upevniť svoje mocenské postavenie v krajine. Nenávisť voči Američanom sa od roku 2011 v Sýrii značne prehĺbila.
Americká podpora Kurdov takisto prehlbuje nenávisť  sunnitov k Američanom a Západu (šiíti majú k Američanom a Izraelu tradične vo veľkej miere negatívny vzťah). Sunniti Kurdov nenávidia a ak by sa kurdský štát etabloval aj na území, kde žije sunnitské obyvateľstvo, sunniti  s najväčšou pravdepodobnosťou začnú aktívne proti Kurdom vystupovať. Podľa Kurtova by v takomto prípade proti Kurdom bojovali aj zvyšky ISIS.
Damask však bude jednoznačne potrebovať v najbližšom období veľké investície do svojho hospodárstva. Tie prídu najmä z Ruska, Číny a Iránu. Rusko je schopné v Sýrii investovať a takisto úspešne pomáhať Sýrčanom na medzinárodnej úrovni.
Alexej Zakvasin, Svjatoslav Petrov