Praha 20. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:maxpixel)
 
Bývalý vojenský lekár a účastník zahraničných misií Marcel Hájek v rozhovore pre Parlamentní listy prehovoril o tom, ako vníma súčasnú geopolitickú situáciu v Európe

Ilustračné foto

Hájek v rozhovore pre Parlamentní listy varoval pred tým, že na Balkáne stále nie sú vyriešené konflikty z 90. rokov, čo by mohlo ohroziť stabilitu v regióne.
“Keď sa niečo územne a politicky nedorieši, tak je to vždy časovaná bomba,” varoval veterán.
Hlavný problém dnes spočíva v snahe Kosova pripojiť sa k Albánsku. V súčasnom Albánsku však jednota v tejto otázke nepanuje.
Mnoho ľudí si tam myslí, že toto by im mohlo priniesť ďalšie problémy. Že by sa im tam nahrnuli rôzne živly. Oni totiž praví Albánci považujú tých z Kosova za takých odrodilcov, Albáncov druhej kategórie,povedal Hájek.

Podľa jeho názoru však politická garnitúra na súčasnom albánskom území časom podľahne možnosti rozšírenia územia, zväčšenie štátu a vytvorenie Veľkého Albánska“.
Okrem toho nevylúčil ani možnosť, že by sa Republika srbská mohla rozhodnúť pripojiť sa k Veľkému Srbsku. K tomu bude ale potrebné vytvoriť koridor, ktorý by obe krajiny spojil.
Bosna a Hercegovina nemôže Srbsku konkurovať ani politicky, ani ekonomicky. To bude ako pripájanie Krymu k Rusku, keď každý škrípe zubami a hovorí si, to sa nemalo stať, ale na druhej strane sa s tým nič urobiť nedá. Nikto nezasiahne. Pretože keby zasiahol, tak by musel zasiahnuť proti Rusku. A proti Rusku sa nezasahuje,porovnal situáciu s ukrajinskou krízou Hájek.

Ak by Ukrajina priznala, že Krym, Doneck a Luhansk dnes patria Rusku, potom by podľa jeho názoru mohla požiadať o členstvo v NATO.
V súčasnej dobe si NATO nepraje Ukrajinu nie preto, že by nepotrebovalo jej vojakov, zbrojnú techniku, ale preto, že si Kyjev za sebou ako chvostík stále ťahá problémy s Doneckom a Luhanskom. A Ukrajinci počítajú s tým, že vstúpia do NATO, tak sa zoskupia a vtrhnú tam a získajú tie územia späť,uviedol na záver veterán.
 

Príspevok Český vojenský veterán z Afganistanu: Balkán je časovaná bomba, Krym je uzavretá vec zobrazený najskôr Hlavné správy.