Moskva 28. augusta 2017 (HSP/Foto: Facebook)

Český veľvyslanec v Rusku Vladimír Remek považuje protiruské sankcie zo strany USA a EÚ za nekonštruktívne. Tvrdí, že nepoškodia Rusko, ale zhoršujú život bežným ľuďom v Európskej únii. Povedal to v rozhovore pre RIA-Novosti
Na snímke “hrdina Sovietskeho zväzu” Vladimír Remek, prvý československý kozmonaut, bývalý poslanec Európskeho parlamentu, v súčasnosti veľvyslanec Českej republiky v Rusku

Potvrdil, že väčšina odborníkov a bežných ľudí v Česku nevidia žiaden zmysel v sankciách EÚ proti Rusku. Poukázal na to, že Praha viackrát dala najavo Bruselu, že nechce sa zúčastňovať na tejto sankčnej vojne, a urobila to zasa, keď podporila Rusko a označila sankcie voči Moskve za nekonštruktívne.
Vladimír Remek vysvetlil, že vzťahy Ruska a EÚ sa zhoršili kvôli situácii na Ukrajine, a prízvukoval, že treba tvrdo pracovať, aby sa podarilo napraviť situáciu. Potvrdil, že rýchlo sa to napraviť nepodarí, treba byť trpezlivými. Prezradil, že sa momentálne pripravuje návšteva českého prezidenta v Rusku, a zdôraznil, že je tu nádej, že táto návšteva napomôže zlepšeniu vzájomného pochopenia medzi Ruskom a EÚ.
Český veľvyslanec zdôraznil, že nepodporuje sankcie voči Rusku a podčiarkol, že v tejto otázke má rovnaký postoj ako český prezident. Pripomenul, že hlava českého štátu viackrát pripomínala, že Spojené štáty pokračovali v sankciách voči Kube polstoročie a nedosiahli nič. Presne tak nedosiahnu nič ani sankciami voči Rusku.
Vladimír Remek pripomenul, že Rusko aj naďalej zostáva významným obchodným partnerom pre Česko. Je najväčším hospodárskym partnerom Česka medzi krajinami, ktoré nie sú členmi EÚ. Poukázal na to, že v poslednom období sa zvyšuje aj obchodná spolupráca medzi Českom a Čínou.
Pre niektorých našich čitateľov, ktorí majú pochybnosti a položili si otázku: „Je to ozaj on?“ vysvetlíme: je to ozaj on – prvý československý kozmonaut Vladimír Remek, narodený roku 1948, ktorý je od januára 2014 veľvyslancom Česka v Rusku. Československo bolo treťou krajinou vo svete po Rusku a USA, ktoré vyslalo svojho občana do kozmu. Malá čerešnička na torte: Vladimír Remek bol a zostáva jediným poslancom Európskeho parlamentu (pôsobil v rokoch 2004 – 2013), ktorý má titul… hrdinu Sovietskeho zväzu.
Eugen Rusnák
Celý rozhovor s Vladimírom Remekom si môžete prečítať tu v ruštine na stránke https://ria.ru/interview/20170825/1501087156.html