Praha 10. apríla 2017 (HSP/Foto: Pixabay)

Na konci minulého roka zverejnila univerzita v Kodani výsledky štúdie, ktorá v rokoch 1995-2013 skúmala viac ako milión dánskych žien vo veku 15 až 34 rokov. Ženy užívajúce kombinovanú antikoncepciu mali o 23% vyššiu pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaná depresia alebo im budú predpísané antidepresíva. Pri progestinovej antikoncepcii bola táto pravdepodobnosť až 34%. Vôbec najohrozenejšou skupinou sa stali dievčatá medzi 15 až 19 rokom s možným sklonom k depresii až 80% (!)

Ilustračná snímka

Je dôležité, že sa o súvislosti medzi antikoncepciou a úzkostnými stavmi začalo oficiálne hovoriť. Mnoho ľudí totiž tomu ešte stále neverí, neuvedomuje si jej ďalšie riziká a neexistuje dostatočná osveta, ktorá by na možné hrozby upozornila, ako o tom konštatuje príspevok v Českom rozhlase.

Pavlína

Pavlínin súčasný priateľ síce je voči pilulkám podozrievavý, ale nezdá sa mu, že môžu spôsobovať úzkosti. Spočiatku si ani ona nevšimla, že býva bez nálady, zlenivelá a niekedy neprítomná. Teraz to cíti už aj ona a antikoncepciu vysádza: “Strašne sa teším, že budem akčnejšia, veselšia, že budem viac vnímať. Mám pocit, že na práškoch som v nejakej bubline, za sklom. Vidím svet, ako by sa ma vôbec netýkal.”

Hanka

Hanka brala antikoncepciu dlhodobo až sedemnásť rokov bez prestávky a prestala s ňou, až keď jej pred niekoľkými rokmi spôsobila mŕtvicu. Antikoncepcia zvyšuje zrážanlivosť krvi a môže tak viesť k trombóze alebo embólii.

Tereza Tara

Tereza Tara, autorka dokumentu Hormonální akvárium, podotýka, že antikoncepciu berú mladé dievčatá už aj z banálnych dôvodov, aj keď nie je určená priamo na zabránenie počatia: “Dievčatá nemajú pravidelný sexuálny život, v podstate ju nepotrebujú. Predpisuje sa aj kvôli nepravidelnému menštruačnému cyklu alebo zlej pleti.” Aj Pavlína a Hanka si pochvaľovali, že im zmizli akné, ale objavili sa už vyššie spomínané problémy.

Čo sa týka mužov, tí ju všeobecne odmietajú. Chlapci nechcú užívať hormonálnu antikoncepciu, pretože majú strach o svoje telo. To je tá irónia,” vraví Tereza Tara.

Potešujúce je, že Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR v januári prehlásil, že v posledných rokoch sa zmenšuje počet užívateliek antikoncepcie. Jedným z dôležitých dôvodov je podľa gynekologičky Kamily Nouzovej väčšia informovanosť podporovaná už aj niektorými médiami a laboratórnymi vyšetrovacími metódami.

Informovanosť podporuje aj stránka Pillskills.org.