Praha 27. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP- Victor Platov)
 

Nedajbože, aby Moskva zadržala ukrajinského novinára! Mala by sa česká vláda viac angažovať v situácii s Vyšinským? Pretože šéfredaktor tlačovej agentúry RIA Novosti Ukrajiny Kirill Vyšinskij je už viac ako sto dní držaný vo väzbe ukrajinskou mocou, upozorňuje Alena Novotná vo svojom článku

Na snímke Kirill Vyšinský

Sto dní vo väzení bez súdneho procesu môže sedieť terorista či mnohomiliónový podvodník. V žiadnom prípade ale takejto zvôli nesmie byť vystavený novinár. Šéfredaktor tlačovej agentúry RIA Novosti Ukrajiny Kirill Vyšinskij je už viac ako sto dní držaný vo väzbe ukrajinskou mocou. Prenasledovanie si vyslúžil za novinársku činnosť, ktorá sa nepáčila kyjevskej vláde. Preto má teraz na krku obvinenie z vlastizrady.

Česká republika podporuje Ukrajinu. Kauza Vyšinského však u českých politikov nevzbudila žiadne emócie, na rozdiel od iných káuz spojených s porušovaním práv novinárov. Prečo? Na to sa Sputnik spýtal Jiřího Janečka, bývalého poslanca za ODS a pražského radného.
 
Šéfredaktor tlačovej agentúry RIA Novosti Ukrajiny Kirill Vyšinskij je viac ako sto dní držaný vo väzbe. Už i na Ukrajine nepochybujú o tom, že ide o politický proces. Prečo sa ale v Európe, a vôbec v Česku, o celom prípade mlčí?
Zvyšok Európy mlčí, pretože sa bojí. Ale nájde sa aj pár odvážlivcov, ktorí sa pýtajú, ako je možné držať novinára 100 dní vo väzbe ako nejakého vraha či teroristu. Nedajbože, aby Moskva zadržala ukrajinského novinára. To by bol asi úplne iný humbuk. Obviniť novinára, ktorý sa snaží predávať informácie občanom, z velezrady, je naozaj niečo neuveriteľné. Podobné prípady sa ale dejú po celom svete. Pravda je niekedy skrátka nepohodlná.
Keď vodcom dochádzajú argumenty s opozíciou, tak sa vyroja vlastizradcovia. Poznáme to z 50. rokov u nás. Mnoho ľudí, vrátane Milady Horákovej, skončilo na šibenici za vlastizradu. Obviniť niekoho z tejto činnosti je veľmi jednoduché.
 
Znie to, ako by bol ruský novinár niečo menejcenné a základné slobody platia len pre „demokratických” novinárov.

Teraz asi nie je dôležité, či je to ruský či ukrajinský novinár alebo novinár z inej časti sveta. Ide o to zachovať slobodu slova a možnosť sa hájiť. Ale musíme si pripomenúť, že aj novinári zneužívajú svoje postavenie v politickom boji. Ale určite by celý dialóg nemal prebiehať z väzenskej cely.
 
Nepripadá Vám zvláštne, že českí filmári hladujú v prospech trestanca Olega Sencova odsúdeného za terorizmus, avšak českí novinári, napríklad z Lidoviek, sa k hladovke na podporu Vyšinského nezmôžu?
Bohužiaľ, väčšina novinárov píše podľa svojich vlastných názorov a bohužiaľ nevychádzajú z objektívnych informácií.
 
Mala by sa česká vláda viac angažovať v situácii s Vyšinským? Česko stále podporuje ukrajinský režim a snáď má na ňom aj nejaký vplyv.
V tejto kauze by sa mal začať skôr angažovať súd pre ľudské práva.
 
 

Príspevok Český politik prehovoril o tom, čo Ukrajina môže a Rusko nesmie zobrazený najskôr Hlavné správy.