Praha 7. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:Robert Pelikán Twitter)
 
Český minister spravodlivosti v demisii Robert Pelikán končí v politike a nielenže nebude členom budúcej vlády ČR, ale mieni opustiť i Poslaneckú snemovňu Parlamentu ČR.

Na snímke Robert Pelikán

Vyplýva to z obsahu rozhovoru, ktorý poskytol internetovému serveru Aktuálně.cz.
Dôvodom Pelikánovho rozhodnutia je okrem iného názorový rozchod s hnutím ANO, ktorého členom však zostane.
Minister v demisii zvažoval podľa vlastných slov odchod už dlhší čas, k definitívnemu rozhodnutiu prispel i jeho verdikt o vydaní údajného ruského hackera Jevgenija Nikulina do Spojených štátov. Ďalším dôvodom je skutočnosť, že jeho postoje a názory nie sú vždy v súlade s väčšinovým stanoviskom hnutia ANO, ktoré reprezentuje vo vládnom kabinete. Jedným, ale nie jediným príkladom je postoj k hnutiu Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomia Okamuru.
Muž, ktorý je popri ministerskej funkcii aj predsedom Rady vlády pre ľudské práva, podľa vlastných slov iba veľmi ťažko hľadá porozumenie i viacerých poslancov hnutia ANO pri otázkach o ľudských právach.
Pelikán sa po odchode z politiky chce vrátiť do advokácie a mieni prednášať i na právnickej fakulte, kde má v súčasnosti desatinový úväzok.
 
Príspevok Český minister spravodlivosti Pelikán skončí v politike a vráti sa do advokácie zobrazený najskôr Hlavné správy.