Praha 23. júna 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR-Evan Vucci)
 
Ekonóm, vysokoškolský pedagóg a bývalý poradca českých ministrov a prezidentov Tomáš Sedláček sa podelil o svoje videnie súčasnej situácie po summite G7.

Na snímke všetci lídri G7

Podľa experta je každý podobný samit vysokých politikov určitým vzájomným uisťovaním, “že sme spojencami a kamarátmi a že si budeme vychádzať v ústrety”, vyhlásil ekonóm pre Český rozhlas. Trump to ale berie z úplne iného uhla. Prišiel s absurdnou požiadavkou, aby bolo Rusko znovu prizvané k rokovaniam krajín G7 (G8).
Podľa ekonóma Tomáša Sedláčka je Trumpová túžba po Rusku a staronovom formáte G8 absurdná. “K tomu ale nie je žiadny dôvod. Aj pred anexiou Krymu to bola len dobrá vôľa G7. Rusko totiž nie je žiadna veľká ekonomika, porovnateľná je tak akurát so Španielskom. A že by sme sa od nich mohli čokoľvek učiť, alebo že by bola (ich ekonomika) nejako napred? To skôr naopak,” myslí si ekonóm.
Trumpove heslo “America first” sa na kanadskej schôdzi premenilo na “Russia first”. Tump výrazne poukazoval na to, že sa nudí, dokonca urazil premiéra hostiteľskej krajiny Justina Trudeua, a aj inak dával najavo, že je mu celá G7 protivná.
Tomáš Sedláček ale celkom nepochopil, prečo chcel prezident Trump vidieť predstaviteľa Ruska na samite. Určite to nebolo kvôli ruskej ekonomik, ale podľa slov prezidenta USA sa 25 percent tém točilo okolo Ruska, a bolo by oveľa efektívnejšie, ak by ruská strana mohla byť zapojená do diskusie.
 
Príspevok Český ekonóm: Rusko nie je žiadna veľká ekonomika, porovnateľná je tak akurát so Španielskom zobrazený najskôr Hlavné správy.