Praha 26. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto: TASR/AP-Sergei Grits)
 
Českej ekonomike sa darí. Hlavný ekonóm Golden Gate CZ Pavel Ryba v rozhovore pre Idnes.cz uviedol, že Česko je na vrchole ekonomického cyklu a ďalší rast už nebude dlho pokračovať. “Ekonomiku zaťažuje obrovské zadĺženie a expanzia hypotekárnych úverov. Kríza bude oveľa horšia a hlbšia než v roku 2008,” varuje ekonóm

Ilustračné foto

Rozhovor s ekonómom začal otázkou, čo signalizuje, že už končia lepšie časy a príde kríza. Podľa Rybu je signálov niekoľko.

“Predovšetkým začína tempo rastu českej ekonomiky spomaľovať, čo je charakteristické pre koniec rastovej fázy ekonomiky. Ďalej nám začína zrýchľovať inflácia a aj keď sa pohybuje v hornom pásme tolerancie ČNB, inflačné tlaky rastú. Najmä sa dostáva viac peňazí medzi ľudí a rastú mzdy. Ďalším rysom charakterizujúcim vrchol cyklu je extrémne nízka nezamestnanosť. Hlavné obavy však vidím vo zvyšovaní úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk. Zažívame rast, ktorý sme si veľmi nezaslúžili, ale zariadili nám ho centrálne banky záplavou lacných peňazí a ohromnou expanziou dlhov v ekonomike po kríze z rokov 2008-2009. S rastúcimi sadzbami budú tieto dlhy pre ekonomiku čoraz väčšou záťažou, a ekonomika tak bude viac zraniteľná a horšie odolná voči negatívnym udalostiam,” uvádza ekonóm.
Mali by sme sa krízy báť? Alebo sa na všetko vykašľať a užívať si? Ekonóm Ryba si myslí, že oba postoje nie sú zdravé a ani na mieste. Nikto nechce žiť v strachu. Chorobný strach nás oslabuje, vysáva z nás energiu, niektorých z nás aj paralyzuje. Rovnako tak nelámať si s tým hlavu je zlý prístup. Ten má totiž väčšina populácie a vďaka tomu, že nemajú “zdravý strach”, sa chovajú rizikovo, vďaka čomu prifukujú bubliny na investičných aktívach a v kríze sú títo ľudia veľmi zraniteľní a realizujú ohromné straty. Správny by mal byť vyrovnaný prístup, kedy viem, že kríza príde, že to bude skoro. Na mieste je proaktívny prístup, kedy sa na príchod krízy pripravujem. Vyberám zisky z investičných aktív, ktoré mi v posledných rokoch veľa zarobili, pretože viem, že sa trhy otočia. Preskupujem svoje investície do defenzívneho nastavenia. V tomto období by som mal pracovať viac s hotovosťou, pracovať s rýchlo likvidačnými konzervatívnejšími nástrojmi. Mal by som posilňovať svoje pozície v aktívach, ktoré v kríze a neistote rastú, napríklad by som mal presúvať svoje prostriedky do fyzických drahých kovov. Všeobecne by som mal znížiť svoj objem zadlženia.

A dá sa na krízu pripraviť? Základom je pripustiť si riziká a začať sa správať preventívne, hovorí ekonóm. Podľa neho by optimálne bolo, aby ľudia neboli nadmerne zadlžení a nebrali si hypotéky bez rezerv. A ak už niekto hypotéku má, musí vymyslieť spôsob, ako si vytvoriť dostatočnú rezervu, aby mal kam siahnuť, až problémy nastanú.
Na záver jedno odporúčanie.
“Mnoho ľudí s hypotékou sa stiahne a začnú byť opatrní, pretože sa boja prísť o prácu a musia sa správať “bezrizikovo”. Často však kvôli tomu nevidia príležitosti okolo seba. Tým nemyslím, že taký človek má dať výpoveď a ísť hľadať lepšie platené miesto. Mali by sme predovšetkým zvyšovať svoju kvalifikáciu a svoje kompetencie. To náš zamestnávateľ či obchodný partner ocení. A ak nie, tak si to skôr alebo neskôr všimne niekto iný a dá nám príležitosť. Určitú možnosť tiež vidím v ďalšom príjme. A čo odporúčam najviac, je rozbehnúť si nejaké vlastné podnikanie. Opäť to neznamená podať výpoveď v zamestnaní. Ale rozšíriť si obzor, možnosti a zručnosti. Získam väčšiu sebadôveru a istotu. Navyše možno začať mnohokrát podnikať “bokom” k zamestnaniu, privyrobiť si slušné peniaze a mnohé sa naučiť. Podstatné tiež je, že to znižuje závislosť na zamestnávateľovi. Predsa len v kríze rastie nezamestnanosť a mnohokrát sa prepúšťa,” hovorí na koniec ekonóm Pavel Ryba.

Príspevok Český ekonóm predpovedal, kedy sa rozhorí nová kríza. A bude horšia než v roku 2008, tvrdí zobrazený najskôr Hlavné správy.