Praha 27. marca 2018 (HSP/Foto: Screenshot video Blesk)
 
Útoky nožom, sekerou, psychické týranie… V Českej republike pre Česku televíziu natočili dokument, v ktorom odznievajú výpovede niekoľkých mužov, ktorých týrali ich ženy. Na tvorbe dokumentu spolupracovala aj Kateřina Kovářová. V rozhovore pre český portál Blesk.cz okrem iného ozrejmila aj o tom, aké sú ženy rafinované pri páchaní domáceho násilia

Na snímke Kateřina Kovářová

V dokumente prehovorili o týraní celkovo štyria muži. Hlavným cieľom dokumentu bolo poukázať, že obeťami domáceho násilia nie sú len ženy ale aj muži. Kovářová v rozhovore uviedla, že chcú docieliť, aby pomoc obetiam bola v týchto situáciách účinnejšia. Podľa jej slov z výpovedí mužov častokrát vyplynulo, že keď volali na políciu alebo prišli vypovedať na intervenčné centrum, tak málokto uveril tomu, že by mohla žena, častokrát fyzicky menej zdatná, vykonať útok, pri ktorom išlo aj o život.
Jeden z týraných mužov popísal týranie nasledovne: “vysávala a zhodila mi veci zo sedačky. Tak jej hovorím: Čo robíš? A ona, že to tu nebude! A ako mala vysávač v ruke, tak zaútočila a rozsekla mi čelo.” Deťom pritom povedala, že sa nič nestalo a že na tú trúbku narazil muž sám. Toto manželstvo trvalo 28 rokov a značnú časť z toho bol muž týraný. Muž bol častokrát slovne aj fyzicky napádaný, či už sekerou alebo nožom. Všetko to však jeho manželka s pomocou detí poprela. Nakoniec bol on sám odsúdený za krivú výpoveď a dostal tak podmienečný trest 5 mesiacov s odkladom 14 mesiacov.
Kovářová v rozhovore tiež uviedla, že sa muži o probléme týrania nechcú zveriť niekomu inému, pretože majú v sebe blok. Prvým problémom je, že musia pomenovať seba ako obeť domáceho násilia a svoju ženu ako agresora a tiež si uvedomiť, že to nie je ich chyba.
Na výzvu televízie sa na prekvapenie Kovářovej prihlásilo 60 mužov, čo bolo viac než očakávala. Niektorí sa však tesne pred natáčaním odhlásili. K jednotlivým rozhovorom jazdili s neoznačeným autom českej televízie, aby to u susedov nevyvolalo nejaké reakcie.
Podľa Kovářovej bolo spoločným rysom u týraných mužov aj to, že chceli spáchať samovraždu. „Do castingu sa prihlásily tri ženy, ich synovia spáchali samovraždu v dôsledku domáceho násilia partnerky,“ dodala. Podľa producentky môžu byť aj ženy rovnako agresívne ako muži a sú aj rafinované, ako toho muža týrať a nedať to najavo.
Týraní muži sú aj na Slovensku. Avšak, rovnako ako v Čechách, aj u nás chýba diskusia o tyranii zo strany žien, najmä tých, ktoré po rozvode odopierajú rôznymi argumentmi stretnutia otcov s ich deťmi.
 
Príspevok Český dokument: Útoky nožom, sekerou, psychické týranie… – v týraní mužov sú ženy rafinované zobrazený najskôr Hlavné správy.