Česko si pripomína 17. november, na Babiša pokrikovali

Praha 17. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)

Deň boja za slobodu a demokraciu si pripomínajú v piatok v Českej republike desiatkami akcií a pochodmi po celej krajine.
Česi si 17. novembra pripomínajú dve výročia – rok 1939, keď nacisti zavreli české vysoké školy, a začiatok Nežnej revolúcie o 50 rokov neskôr.
Na snímke predseda hnutia ANO Andrej Babiš

Stredobodom osláv v Prahe je Národná trieda. Už ráno sa prišli k Pamätníku 17. novembra pokloniť Andrej Babiš a ďalší predstavitelia hnutia ANO. Podľa spravodajskej televízie ČT24 niekoľko ľudí na mieste hlasito pripomínalo Babišovi údajnú spoluprácu s ŠtB a pýtali sa ho na politickú spoluprácu s komunistami. Obvinili ho zo zneuctenia pietneho miesta.
Babiš uviedol, že ľudia majú nárok prejaviť slobodu slova, čo je jeden z výdobytkov Nežnej revolúcie. Spoločnosť je ale dnes podľa neho príliš rozdelená a polarizovaná. Sľúbil, že ak zostaví vládu, urobí všetko pre to, aby sa tieto nálady v spoločnosti zlepšili.
Na otázky novinárov, či už má vládu zostavenú, odpovedal, že sa nikam neponáhľa.
Pri pamätníku sa počas dňa vystriedajú politici rôznych politických strán i kandidáti na prezidentský úrad. Prezident Miloš Zeman sa na žiadnej oficiálnej akcii nezúčastní. Podľa svojho hovorcu venuje 17. novembru 1989 ako jeho aktívny účastník tichú spomienku. Prezident sa na oslavách nezúčastnil ani vlani.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)