Praha 24. marca 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)

Druhé lietadlo spoločnosti SmartWings prepravilo z Číny ochranné pomôcky na boj proti koronavírusu v Česku. V noci lietadlo pristálo na pražskom letisku Václava Havla, hasiči a policajti hneď začali vykladať 700 tisíc rúšok a 100 tisíc respirátorov. Na sociálnych sieťach o tom informoval minister zdravotníctva Adam Vojtěch

Lietadlo Smartwings s humanitárnou pomocou z Číny

Personál nakladal 23. marca popoludní na letisku v Šanghaji ďalšie ochranné prostriedky na boj proti koronavírusu. Boeing 737-900 spoločnosti SmartWings Group má na palube 700 tisíc rúšok a 100 tisíc respirátorov. Ako uviedol minister zdravotníctva na svojich sociálnych sieťach, distribúcia ochranných pomôcok nemocniciam začne dnes.

Ďalší zdravotnícky materiál privezie dnes do Pardubíc veľkokapacitné lietadlo An124 Ruslan. Z čínskeho Šenčenu odštartovalo dnes ráno, predpokladaný prílet je v neskorých večerných hodinách.

Vzhľadom na nedostatok zdravotných ochranných pomôcok v Česku štát materiál objednal v Číne, s ktorou sa dohodol na sprevádzkovaní leteckého mosta a plánuje na nákupy zdravotných prostriedkov vynaložiť cez tri miliardy korún. Vedľa SmartWings je do neho zapojená aj letecká spoločnosť China Eastern, prvé jej lietadlo priletelo do Prahy v piatok, ďalšie v nedeľu a spoločnosť ČSA. Jej prvé lietadlo s rúškami a ochrannými prostriedkami pristálo v Česku včera 23. marca.

SmartWings Group sa prostredníctvom svojich lietadiel v spolupráci s príslušnými ministerstvami podieľa na zaistení prepravy potrebného zdravotníckeho materiálu z Číny a na repatriáciu českých občanov do ČR zo zahraničia. Spoločnosť má so štátom zmluvu na vyslanie celkom siedmich lietadiel. Prvé dorazilo do Česka v pondelok zhruba hodinu po polnoci, doviezlo milión rúšok a ďalší zdravotnícky materiál.

Ministerstvo obrany využíva na prepravu zdravotníckeho materiálu veľkokapacitné lietadlo v službách NATO Antonov An124 Ruslan. Prvý náklad dorazil do Česka v sobotu, priviezol cez 100 ton zdravotníckeho materiálu. Na palube bola aj časť daru skupiny PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera. PPF poskytla respirátory alebo testy na koronavírus.

Naša pomoc v rozsahu viac ako 100 miliónov korún je do Česka dopravovaná postupne. Včera v ranných hodinách priletela prvá časť lietadlom Ruslan, ďalšia by mala byť doručená v utorok. Dopravu do ČR zabezpečuje ministerstvo vnútra a ministerstvo zdravotníctva. Na žiadosť krízového štábu sme upravili rozsah našej pomoci podľa aktuálnych potrieb: napríklad uhradíme nákup 50 pľúcnych ventilátorov pre potreby českých nemocníc, povedala Novinkám hovorkyňa PPF Jitka Tkadlecová.

Lietadlá s ochrannými pomôckami by podľa ministerstva vnútra mali v Česku pristávať zatiaľ šesť týždňov.

Aktuálny počet nakazených koronavírusom v Česku

Dňa 24. marca ráno minister zdravotníctva poskytol report k situácii s koronavírusom. Počet pozitívnych pacientov vzrástol na 1 289 nakazených, od včerajšieho rána je to nárast o 124 pacientov. Denný počet testovaných podľa ministra stúpa. Celkovo je otestovaných 19 624 osôb. Minister uviedol, že za minulý deň otestovali 2 247 osôb, a to je doteraz najviac otestovaných.

Navýšili sme tiež počet laboratórií, ktoré sú zapojené do systému, aktuálne ich je 51, dodal.

Predpokladá, že s navyšovaním kapacít ďalej počet vyšetrených pacientov ešte porastie.

V pondelok sa z choroby COVID19, ktorú vírus spôsobuje, vyliečil siedmy pacient Japonec, ktorý žije v Košiciach.

Druhá obeť nákazy

V Česku zomrel druhý pacient nakazený novým typom koronavírusu. Muža narodeného v roku 1975 hospitalizovali v Havířove, mal pokročilú rakovinu, uviedol na Twitteri minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Minulý týždeň Česko oznámilo prvú obeť epidémie koronavírusu. V Nemocnici Na Bulovce zomrel muž vo veku 95 rokov, ktorý tiež trpel ďalšími zdravotnými problémami.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj