Praha/Baltimore 11. apríla 2018 (HSP/Foto:pixabay)
 
Americkí a českí vedci prišli na novú metódu boja s rakovinou, ktorá spočíva v tom, že sa rakovinovým bunkám odoberie aminokyselina glutamín, ktorá im slúži ako palivo. Projekt vďaka sľubným výsledkom už podporil aj zahraničný investor čiastkou viac ako 31 miliónov eur, informuje Nova.cz

Ilustračné foto

Na tomto výskume sa podieľa Ústav organickej chémie a biochémie Akadémie vied ČR a Univerzita Johna Hopkinsa v Baltimore. Akadémia vied na dnešnej konferencii oznámila, že na budúci rok majú začať klinické testy.
Aby sa zabránilo nekontrolovanému deleniu rakovinových buniek, tak je im treba zablokovať prístup k dôležitým živinám. Nový postup zamedzuje prísunu dusíka, ktorého zdrojom je hlavne aminokyselina glutamín. Keď sa do tela dostanú látky, ktoré sú podobné glutamínu, tak sa jeho metabolizmus zablokuje. Vedci tiež zistili, ako prekonať to, že je glutamín zdrojom dusíka aj pre zdravé bunky.
Pavel Majer z ÚOCHB vysvetlil, že ich nové látky, pro-liečivá antimetabolitov glutamínu tieto obmedzenia obchádza tým, že k ich účinku je najskôr nutná ich aktivácia. “K tej pritom dochádza predovšetkým v rakovinných bunkách. V zdravom tkanive tieto látky zostávajú z väčšej časti iba v neaktívnej, a teda netoxickej podobe,” dodáva.
Mechanizmus účinkov už vedci vyskúšali na rôznych nádoroch na myšiach. Taktiež urobili metabolické štúdie u vyšších cicavcoch, pretože metabolizmus hlodavcov sa od ľudského veľmi líši.
Podľa slov Barbary Slusherovej z Univerzity Johnsa Hopkinsa sa teraz vedecký tím zameria na zvýšenie doby prežitia u pozorovaných subjektov a prípadne i na rozšírenie metódy i pre nádory, u ktorých zatiaľ liečba nezaberá.
Firma Dracen Pharmaceuticals bude mať na starosť vývoj a testovanie. Klinické testy majú u prvých pacientov začať na budúci rok a potrvajú päť až osem rokov.
 
Príspevok Českí vedci objavili nový liek na rakovinu, s ktorým majú skvelé výsledky zobrazený najskôr Hlavné správy.