Praha 6. septembra 2017 (HSP/iprima/Foto: TASR – SINC)

Spôsob pôrodu má veľký vplyv na zloženie črevnej mikroflóry dojčiat, čo súvisí s vývojom ich imunitného systému, zistili vedci z České zemědělské univerzity (ČZU) v Prahe a z najväčšieho zdravotníckeho zariadenia v ČR, z Fakultní nemocnice Motol v Prahe
Ilustračné foto

“Zistili sme, že dojčatá porodené cisárskym rezom, pokiaľ majú v tráviacom trakte aspoň minimálne množstvo bifidobaktérií a ešte sú k tomu naviac dojčené materským mliekom, vyvíjajú sa úplne rovnako ako iné dojčatá,” uviedol mikrobiológ Vojtěch Rada z ČZU, ktorý so svojím tímom mikrobiologicky analyzoval vzorky dodané pediatrami z Motolskej nemocnice.
Podľa vedeckých štúdií, bifidobaktérie tvoria u bežne narodených detí 90% bakteriálnej populácie. Pre dojčatá, ktoré prišli na svet cisárskym rezom, sa stávajú dominantnými baktériami E. coli, Clostridium a gram-negatívne baktérie. No českí vedci upresnili, že dojčatá porodené cisárskym rezom môžu deficit rýchlo dohnať.
Skúmal sa taktiež vplyv materského mlieka na zloženie črevných mikroorganizmov. Kým niektorým baktériám prospieva, iné naopak potlačuje.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.