Praha 21. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Potravinárska komora ČR sa ohradzuje proti tvrdeniu, že rumový éter používaný v českom tuzemáku ohrozuje zdravie spotrebiteľov. Uviedla to dnes tlačová zástupkyňa komory Dana Večeřová. Podľa komory by rozhodnutie Európskej komisie o zákaze bolo “úplne nekompetentné” a znamenalo by to útok na českých potravinárov

Ilustračné foto

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) dospel k záveru, že rumová aróma v českom tuzemáku, pôvodne známom ako tuzemský “rum,” obsahuje karcinogénnu látku. Konkrétne má ísť o etylester kyseliny mravčej. Úrad ale neidentifikoval mieru rizika.
V súvislosti so zisteniami komora poznamenala, že rumový éter je tradičnou stredoeurópskou arómou a používa sa okrem tuzemáku aj v pekárenských a cukrárskych výrobkoch, či v nealkoholických nápojoch. Ako dodala, vedecké závery EFSA, ktoré boli zverejnené v júli, nevedú k žiadnemu potvrdeniu karcinogenity rumového éteru a výrobkov z neho vyrobených. “Štúdia iba upozorňuje na prítomnosť látok, ktoré sú predmetom diskusie aj v iných potravinách a surovinách,” tvrdí komora.
Českí potravinári sa okrem toho obávajú, že v prípade zákazu by napríklad susedné Rakúsko, ktoré si vyrokovalo výnimku, mohlo tamojší “tuzemák” s väčšou koncentráciou arómy, vyrábať naďalej. “Okrem toho, rakúski producenti ho môžu exportovať aj v rámci EÚ. Dá sa tak špekulovať, či avizovaný zákaz nie je len ďalším opatrením, ktoré má zlikvidovať domácich producentov, alebo minimálne obmedziť ich výrobu a sortiment,” hnevajú sa českí potravinári.
Český minister pôdohospodárstva Marian Jurečka už informoval, že ak by Brusel chcel ingredienciu úplne zakázať, mohla by Česká republika žiadať o výnimku, ako to v prípade ďalších produktov urobili iné štáty Európskej únie.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.