Praha 16. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Pavel Neubauer)
 
Česká moslimská komunita je umiernená, dobre integrovaná a migračná vlna ju neovplyvnila. Zradikalizovať by ju skôr mohli islamofóbne útoky niektorých českých politikov, upozorňuje zatiaľ neschválená výročná správa ministerstva vnútra za rok 2017. Priblížila ju v nedeľu webová stránka Českého rozhlasu (ČRo)

Na snímke český minister vnútra Jan Hamáček

S ukončovaním bojov v Iraku a Sýrii podľa dokumentu hrozí návrat radikálnych bojovníkov – Česka sa to však zatiaľ netýka. Polícia v ČR, naopak, preverovala niekoľko ľudí podozrivých z podpory teroristov.
Autori správy zdôrazňujú, že migračná vlna sa v Česku neprejavila na zložení miestnych náboženských komunít. Moslimovia do krajiny nemierili, maximálne republikou len prechádzali.
“Česká moslimská komunita sa v roku 2017 väčšinou prejavovala umiernene a možno ju považovať za integrovanú. Tento záver potvrdzujú ako experti polície, tak aj spravodajských služieb. Bezpečnostnými zložkami bolo však napriek tomu registrovaných niekoľko jednotlivcov, ktorí v obmedzenom okruhu osôb vyjadrovali radikálne názory,” uvádza správa ministerstva vnútra o extrémizme za rok 2017, ako z nej citoval v nedeľu ČRo.
A aj keď uplynul odvtedy viac než rok, kľúčový záver tejto správy podľa religionistu Zdeňka Vojtíška stále platí. “Česká komunita je integrovaná, je mimoriadne vzdelaná, už len preto, že prví moslimovia sem prichádzali ako študenti a vyšší stupeň vzdelanosti si komunita stále ešte udržuje. Je tiež mimoriadne diverzifikovaná, žiadna národnosť u nás neprevažuje, aj to je z hľadiska bezpečnosti dobré,” povedal spravodajskému serveru iROZHLAS.cz.
Report ministerstva opakuje zistenie už skôr zverejnenej situačnej správy o vnútornej bezpečnosti krajiny: v roku 2017 odišlo z Česka bojovať do Sýrie 11 ľudí. Časť z nich podľa MV ČR čelí trestnému stíhaniu, poznamenáva Český rozhlas.
 
Príspevok Českí moslimovia sú umiernení, zradikalizovať ich môžu “islamofóbne” útoky politikov, tvrdí ministerstvo vnútra ČR zobrazený najskôr Hlavné správy.