Praha 18. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Najväčší balík dividend z českého maloobchodu si za uplynulých 10 rokov odniesol najbohatší Nemec Dieter Schwarz. Jeho reťazce Kaufland a Lidl mu z Českej republiky (ČR) poslali 31 miliárd USD (25,91 miliardy eur), píše denník E15
Dividendy vlastníkov konkurenčných zahraničných reťazcov, ktoré z Česka posielajú materským spoločnostiam, sú podľa výročnej správy výrazne chudobnejšie.
Ilustračné fotoV prípade ziskových marží sa v rámci ČR len Lidl dostal nad 10 %. Podľa Marty Novákovej, prezidentky českého Zväzu obchodu a cestovného ruchu, vývoj ziskovosti reťazca závisí od toho, ako dokážu investovať tam, kde sa tvorí pridaná hodnota.

“Je potrebné vedieť rokovať s dodávateľmi a kupovať tovar za čo najvýhodnejšie ceny. Rovnako dôležité je, aby obchodníci čo najefektívnejšie dopravili tovar k svojim zákazníkom,” dodala.
Veľké rozdiely v dividendách okrem iného ovplyvnili rôzne stratégie rozširovania reťazcov. Lidl a Kaufland v Česku prirodzene rástli. Na rozdiel od iných reťazcov sa nepustili do akvizícií supermarketov od konkurencie, ktorá odišla z českého trhu. Nemajú teda dlhy a iné náklady spojené s akvizičným rastom. Výnosy môžu potom bez problémov odosielať materským spoločnostiam. Nemusia riešiť splácanie minulých strát alebo akvizičných úverov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.