Praha 23. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)
 
Napomenutie za pálenie červených trenírok na Pražskom hrade je neplatné. Ministerstvo životného prostredia totiž zrušilo rozhodnutie Českej inšpekcie životného prostredia, ktorá napomenutie udelila

Na snímke z videa prezident Zeman nesie červené trenírky

Informovala o tom na svojej internetovej stránke spravodajská televízia ČT24.
Podľa ministerstva však inšpekcia nemala viesť konanie s prezidentskou kanceláriou, ale s Českou republikou. Rozhodnutie rezortu je právoplatné.
“Odvolací orgán (ministerstvo životného prostredia) dospel k záveru, že inšpekcia pochybila, keď viedla konanie s organizačnou zložkou štátu, v tomto prípade s Kanceláriou prezidenta republiky, ktorá nemá právnu subjektivitu, a nie s Českou republikou,” uviedla pre Českú televíziu hovorkyňa ministerstva Petra Roubíčková.
Obrovské červené trenírky vyvesili v roku 2015 na strechu Pražského hradu členovia skupiny Ztohoven. Svojou akciou chceli protestovať proti správaniu prezidenta Miloša Zemana. Súd ich za to potrestal podmienkou. Červené trenírky sa následne stali symbolom odporu proti Zemanovi.
Tento rok v júni pri rybníku v Lumbeho záhrade v areáli Pražského hradu nechal Zeman trenírky na otvorenom ohnisku spáliť. Inšpekcia životného prostredia preto dostala dva podnety na porušenie zákona o ovzduší, ktorý zakazuje na ohnisku pálenie iných ako rastlinných materiálov.
 
Príspevok České Ministerstvo životného prostredia zrušilo napomenutie za pálenie trenírok na Pražskom hrade zobrazený najskôr Hlavné správy.