Praha 18. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Mikhail Voskresenskiy)
 

Časopis Argument zverejnil článok, v ktorom jeho autor Ondřej Krátký píše o tom, akých dvoch chýb by sa malo vyhnúť Rusko v otázkach Sýrie.

Ilustračné foto

Autor zdôrazňuje, že teraz Rusko dobre vedie medzinárodnú politiku, zvlášť na Blízkom Východe, v Sýrii sa však v blízkej budúcnosti môže dopustiť dvoch chýb.
Ako prvé uvádza príliš veľké zapojenie Ruska do bitky o Idlib, ktorá sa môže čoskoro uskutočniť. Tým by Rusko riskovalo „vysoké finančné, materiálne i ľudské straty, rozpad astanského tria, a teda i koniec jeho prestíže i medzinárodnej váhy”.
Krátky predpokladá, že vo svojich pokusoch nestratiť vplyv v Sýrii a Turecku a dostať k cieľu svojich záväzkov bude Rusko musieť „odolať mnohým pokušeniam, ktoré sa môžu javiť ako momentálne zisky, ale i cez to sa dá taký prístup očakávať”.
Druhá prípadná chyba Ruska bude v tom, pokiaľ začne „dokazovať Turecku, že ho má vo svojej moci”. Podľa autora tento dojem môže Rusko mať potom, ako v roku  2016 upozornilo Erdogana na hroziaci puč.
„Rusi svoje momentálne správanie pritom nemusia vysvetliť zle, len jednoducho neodhadnú to, čo Turci už môžu brať ako smrteľnú urážku svojej (štátnickej) hrdosti a cti,” upozorňuje.
„Pokiaľ sa i tomuto nebezpečiu Rusi zdarne vyhnú a zároveň ak dôjde eventualita znovudobytiu Idlibu v reálnej a fyzickej forme plnenia, zostane Moskve už len vybrať rolu, akú v takom strete (ne)zaujať, predpokladá Krátký.
Pokiaľ sa majú „účastniť najviditeľnejšie”, potom by mali rezignovať na letecké bombardovanie.”
Pokiaľ sa Rusko neúčastní stretu stopercentne, „zostáva pre prípadný útok na Idlib v hre len varianta pozemnej operácie”.
 

Príspevok České médiá: Týchto dvoch chýb sa musí Rusko v Sýrii vyvarovať zobrazený najskôr Hlavné správy.