Praha 11. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexey Vitvitsky)
 

Pred 75 rokmi došlo k volynskému masakru, pripomína portál EuroZprávy.cz. V dôsledku tragédie na základe etnickej čistky zomrelo približne 11 000 ľudí.

Ilustračné foto

Podľa údajov poľských historikov si tragédia vyžiadala životy asi 100 tisíc Poliakov, píše portál. Krvavá nedeľa 11. júla 1943 sa stala najstrašnejším dňom tejto udalosti. Za úsvitu vojaci UPA koordinovane zaútočili na poľské dediny a povraždili asi 11 000 ľudí.
Masové vraždy uskutočnili ukrajinskí nacionalisti s cieľom etnickej čistky predovšetkým voči tamojšej poľskej menšine, ale umierali nielen Poliaci.
Portál pripomína, že obeťami vrážd volynského masakru boli aj Rusi, Ukrajinci (opozícia), Židia (zvyšok populácie vyvraždenej Nemcami a kolaborujúcou Ukrajinskou pomocnou políciou), Arméni a volynskí Česi. V tej dobe v oblasti, kde sa konali útoky, Česi tvorili asi 1,5 percenta z celkového počtu 2 miliónov obyvateľov.
 

Príspevok České médiá pripomínajú: Pred 75 rokmi Ukrajinci povraždili 11 tisíc Poliakov, umierali aj Česi zobrazený najskôr Hlavné správy.