Praha 28. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Podľa analýzy spoločnosti Bisnode, v priebehu minulého roka prešlo do rúk zahraničných vlastníkov 3479 českých firiem. Novými majiteľmi sa v takmer štvrtine prípadov stali slovenskí podnikatelia. S odstupom nasledovali Ukrajinci, Poliaci, Rumuni a Rusi. Uvádza portál Novinky.cz.
Ilustračné foto

V analýze sa uvádza, že na popredných priečkach sú prirodzene krajiny s geografickou blízkosťou k Českej republike a historickými ekonomickými väzbami na Česko.  Viac ako polovica firiem z tých, ktoré boli v roku 2017 predané zahraničným vlastníkom, nebola staršia ako tri roky. Podľa analýzy sa vlani predalo o 112 firiem viac ako v roku 2016.
Analytička Bisnode Petra Štěpánová tvrdí, že “spravidla išlo o takzvané ready-made spoločnosti, teda firmy, ktoré nikdy nepodnikali a boli založené kvôli následnému predaju.” Podľa nej je to najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob, ako začať v priebehu 24 hodín podnikať. “To dokazuje aj fakt, že vyše 70 percent českých firiem predaných zahraničným podnikateľom malo registrované sídlo v Prahe,”  dodala analytička.
Počas posledných štyroch rokov bolo každoročne predaných zhruba 3500 českých firiem zahraničným podnikateľom. České firmy najčastejšie kupujú Slováci (24,6 percent), Ukrajinci (16 percent), Poliaci (8 percent), Rumuni (7 percent) a Rusi (6 percent). K predaju vo viac ako dvoch pätín prípadov došlo do dvoch rokov od ich založenia. Spravidla sa tiež jednalo o spoločnosti s pražskou adresou.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.