Praha 8. marca 2017 (HSP/Foto:Pixabay)

V Českej republike sa tento týždeň konal súdny proces, ktorý si získal veľkú mediálnu pozornosť. Pred tribunál sa postavila 33-ročná Michelle Sudků, ktorú česká verejnosť pozná skôr pod názvom “Vrahyňa z Anděla”.

Ilustračné foto

Obvinená žena minulý rok v lete napadla a dobodala náhodne vyhliadnutú zákazníčku nákupného centra na pražskom Smíchove. Sudků si najprv v priestoroch predajne Tesco zaobstarala nôž a následne napadla náhodne vyhliadnutú obeť. Napadnutá 54-ročná žena napriek tomu, že sa záchranári dostali na miesto v priebehu minút, svojim zraneniam podľahla.

Obetí vrahyne mohlo byť však viac. Sudků sa totiž pokúsila vraždiť už dva týždne predtým v jednej z pražských kaviarni. V priestoroch kaviarne na pražskom Újezde si vyhliadla mladú ženu a sledovala ju na toaletu, kde sa ju pokúsila uškrtiť svojím tričkom, ktoré preložila a použila ako škrtidlo. Mladá žena sa však bránila a krikom privolala pomoc.

Zasahujúci policajti odviezli útočníčku do psychiatrickej liečebne v Bohniciach, avšak lekárov nepochopiteľne neinformovali o pokuse o vraždu, o ktorý sa žena pokúsila. Liečebňa ženu neskôr prepustila. Pre tento zvláštny postup čelia obvineniu aj dvaja policajti, ktorým hrozí až 5 rokov väzenia. Štátny zástupca požaduje miernejší trest a to zákaz činnosti.

Znalci uviedli, že obvinená žena je agresívna sadistka a prvý útok bol motivovaný predstavou sexu s mŕtvym ženským telom. Denník MF Dnes uviedol, že žena trpí skrývaným nekrofilným sadizmom a transexualizmom. Chcela sa stať mužom a začala podstupovať hormonálnu premenu. Pôsobenie hormónov však v nej akcelerovalo agresivitu a vyvolávalo fantázie ako niekomu ubližuje. Agresivity sa nezbavila, ani po tom ako prestala s užívaním hormónov.

Sudků na svoju obranu uviedla, že vraždila preto, aby presvedčila lekárov o tom, že je nebezpečná a mohla sa vrátiť do liečebne, pretože nemala kde bývať. Lekárov vraj upozorňovala na to, aké má myšlienky, ale nikto ju nepočúval. Okrem toho tvrdila, že v čase spáchania činu bola nepríčetná.

Znalec z psychiatrie pri procese vylúčil, že by obvinená bola v čase spáchania činu nepríčetná.

Advokát obžalovanej Tomáš Dvoráček uviedol, že “majetkovú a nemajetkovú ujmu rodine zavraždenej ženy by mal zaplatiť štát, kedže, štát a jeho orgány nerobili všetko preto, aby bolo konaniu jeho klientky zabránené.”

Sudca Králik zmienil úlohu lekárov a policajtov v danej záležitosti, avšak bol toho názoru, že to nezmenšuje vinu Sudků s poukázaním na predchádzajúce hospitalizácie na psychiatrii, ktorých bolo od roku 2013 päť. Sudků nespolupracovala s lekármi, neužívala lieky, mala konflikty so spolupacientami, užívala alkohol a nakoniec brala i pervitín.

Rozsudok znel 30 rokov odňatia slobody, psychiatrické a sexulogické liečenie. Rozsudok je právoplatný. Obvinená rozsudok prijala a vzdala sa možnosti odvolania.

Katarína Hanzlíková