20. októbra 2017 (HSP/Foto: Screenshot YouTube)

Slovenská kontroverzná filmárka Zuzana Piussi, ktorá čelí žalobe za tendenčný dokument o sudcovi Harabinovi, natočila podobný dokument aj o českom politikovi Andrejovi Babišovi s názvom Selský rozum. Na rozdiel od RTVS ktorá dokument o Harabinovi odvysielala a teraz čelí súdnemu sporu, Česká televízia jej podobne tendenčný dokument o Babišovi odvysielať odmietla. Podľa generálneho riaditeľa ČT Petra Dvořáka, diváci dokument uvidia, ale až po voľbách. Podľa neho dokument neprináša žiadne nové pohľady, ktoré by sa už na obrazovke ČT neobjavili. Neexistuje preto dôvod, aby sa tento dokument vysielal pred voľbami. Generálny riaditeľ sa tak dostal do sporu so stranou zelených, ktorá chcela dokument využiť v predvolebnej kampani.

Na snímke slovenská kontroverzná filmárka Zuzana Piussi,

Tvorcovia filmu blízky tretiemu sektoru Vít Janeček a Zuzana Piussi svoju snímku Selský rozum predstavujú ako film o poľnohospodárstve, sedliakoch a najväčšom sedliakovi všetkých čias. Zameriavajú sa na štýl a dôsledky Babišovho podnikania a následne aj politických aktivít, ktoré sa stávajú najviac určujúcim faktorom pre Českú krajinu.

Podľa filmovej kritičky Kristíny Kúdeľovej, robí Česká televízia dobre, že film neodvysielala. Tak sa totiž slušný film nerobí. Všetkému čo vo filme odznie chýba protiváha. Piussi a Janeček chcú Čechov odhovoriť od toho, aby Babiša cez víkend volili. Robia to však tak, ako by to filmári, dokumentaristi ani novinári robiť nemali. Proti Andrejovi Babišovi používajú argumenty, ktoré pochádzajú výlučne z ultraľavicového prostredia. Za Babišom neboli a nestretli sa s ním. Film je tak voľným prúdom bezmedzných obvinení proti Babišovi.

Všetko je vyslovené, ale k ničomu neexistuje obrazový dôkaz. Film podľa Kúdeľovej dosiahne vrchol, keď sa v ňom objavia anonymní svedkovia, ktorí z druhej ruky vedia, aké sú v Babišových firmách pracovné podmienky.

Zuzana Piussi je autorkou dokumentárnych filmov ako Nemoc tretej moci či od Fica do Fica. V súčasnosti pôsobí v Česku, kde natáča spolu s manželom Vítom Janečkom. Na filmovom festivale Jeden svet v Bratislave predstavila filmy Selský rozum a Český Alláh.

Za svoj film Nemoc tretej moci čelí žalobe od sudkyne Kožíkovej, ktorú bez jej zvolenia nahrala a použila vo svojom filme. Do trestného procesu sa pokúsil bezprecedentne zasiahnuť vtedajší minister zahraničných veci ČR Karel Schwarzenberg, ktorý intervenoval, aby sa stíhanie voči Piussi zastavilo. Bezplatnú obhajobu jej ponúkol advokát Daniel Lipšic.

Okrem Piussi čelí súdnemu sporu aj RTVS, ktorú zažaloval sudca Štefan Harabin. V dokumente Nemoc tretej moci, ktorý RTVS odvysielala, Piussi spolu s psychiatričkou MUDr. Papšovou obvinili Harabina, že je zodpovedný za samovraždu sudcu Majchráka. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že na mieste Majchrákovej samovraždy bol rovnako, ako v prípade vraždy Ernesta Valka prítomný minister Lipšic, hoci tam nemal čo pohľadávať.

Súdne dokazovanie a výpisy SMS správ preukázali, že Majchrák spáchal samovraždu po tom, čo ho od seba vysťahovala sudkyňa Javorčíková, ktorú naopak režisérka vykresľovala ako etalón morálky, hoci musela vedieť, že Javorčíková lietala aj v 200 miliónovom podvode, za ktorý bol jej bývalý manžel Stránsky odsúdený.

Harabin podal na Papšovú a na RTVS ktorá dokument odvysielala žalobu. MUDr. Papšová sa Harabinovi ospravedlnila, že bola zmanipulovaná tretím sektorom. Harabin následne voči nej žalobu stiahol. RTVS hoci jej padol kľúčový svedok, sa súdi ďalej a hoci má vlastné právne oddelenie, najala si advokátov z J&T, ktorí obštrukciami naťahujú už vopred prehraté súdne konanie a navyšujú tak trovy zastúpenia, ktoré platí RTVS z našich peňazí.

Zuzana Piussi v rozhovore v ktorom si každú chvíľu odporuje, či nahrávala sudkyňu Kožíkovú s jej vedomím, alebo nie.

Video