Praha 18. apríla 2017 (HSP/novinky.cz/Foto: TASR-Vladimír Benko)

Česká republika nie je pripravená prijať viac než 12 migrantov, ktorých už prijala z kvóty, ktorá udávala počet 1600 migrantov, a ktorú prisúdila EÚ Českej republike. Tento postoj chce presadzovať aj za rizika, že bude čeliť sankciám, ako uviedol český minister vnútra Milan Chovanec v rozhovore pre portál novinky.cz

Na snímke vpravo Milan Chovanec v rozhovore s Robertom Kaliňákom v sídle Európskej rady v Luxemburgu

“Prebiehajúce bezpečnostné previerky ukázali, že naša krajina už nikoho prijať nemôže”, povedal Chovanec, pričom poznamenal, že v Česku prijali do teraz 12 osôb z kvóty, ktorú nariadila krajine Európska únia a ktorá stanovovala počet migrantov na 1600.

Kontroly tzv. migrantov sú podľa neho príliš komplikované, nakoľko títo “nezostávajú na jednom mieste (myslia sa tým záchytné tábory v Grécku a Taliansku, pozn. red.), kým kontrola prebieha”.

Kontroly podľa neho prebiehajú detailne a tento proces trvá v rozmedzí niekoľkých týždňov až 2 mesiace. “Ale títo ľudia nie sú ochotní za ten čas zotrvať na mieste v tábore. Preto sme boli nútení previerky ukončiť.”

Chovanec sa tiež dotkol opakovaných hrozieb z Bruselu, ktorý sa chystá potrestať štáty, ktoré odmietajú spolupracovať v súlade s agendou EÚ, pričom uviedol, že podľa neho ten trest za to stojí:

“ČR už neplánuje prijať ďalších migrantov a môže to znamenať, že EÚ s nami po septembri tohto roku začne sankčné riadenia, na ktorom konci môžu byť sankcie voči ČR v rozsahu niekoľko miliónov eur. Potom bude na vláde, aby vyhodnotila, či sankcie za to stoja alebo nie. Podľa mňa áno. Nie je možné sem ľudí púšťať bez kontroly.”, uviedol Chovanec.

Táto pozícia pravdepodobne opäť vyvolá búrku v EÚ, podobne ako tomu bolo v súvislosti s postojom Maďarska a Poľska. Tieto krajiny teraz čelia legálnemu postihu zo strany EÚ, pokiaľ ich vlády budú i naďalej odolávať nariadeniam prijať migrantov z krajín tretieho sveta.

Varšava a Budapešť sa voči schéme kvót, ktorá nariaďovala presun 160 000 osôb zo záchytných táborov Talianska a Grécka do ostatných krajín EÚ, rázne postavili. Zatiaľ bolo presunutých menej než 20 000 z nich, pričom program presunu sa má ukončiť v septembri tohto roku.

“Pokiaľ členské štáty nezvýšia prijímanie osôb určených na relokáciu, Komisia nebude váhať použiť svoje právomoci voči tým, ktorí nespolupracujú”, povedal jeden z predstaviteľov EK.

Podľa predstaviteľov EÚ si máme zvykať na myšlienku, že naša spoločnosť bude v budúcnosti iná.

V tejto súvislosti viceprezident EK Frans Timmermans hovorí: “Akákoľvek spoločnosť, kdekoľvek na svete, bude v budúcnosti iná a krajiny strednej Európy si na to budú musieť zvyknúť. Potrebujú politických lídrov, ktorí majú odvahu vysvetliť to svojmu národu namiesto hrania na city a strach, ako to vidím napríklad u Orbána počas posledných mesiacov”.