Praha 03. januára 2017 (HSP/DWN/Foto:Pixabay)

Česká republika pripravuje zákon, ktorý umožní vyzbrojenie občanov strelnými zbraňami

Ilustračné fotoIlustračné foto

V reakcii na zvýšenú hrozbou terorizmu český minister vnútra Milan Chovanec chce zakotviť právo na držbu strelnej zbrane v ústave, hlási agentúra DPA. V šablóne zverejnenej v pondelok sa spomína “aktívna a rýchla obrana”, ktorá by mala znížiť šance útočníkov. Občania krajiny by mali mať právo vyzbrojiť sa strelnými zbraňami s cieľom brániť “život, zdravie a majetok.” Týmto spôsobom môžu prispieť k “zabezpečeniu vnútorného poriadku, bezpečnosti a územnej celistvosti” krajiny.

Pre úspešne zavedenie tejto iniciatívy sociálnych demokratov by Chovanec musel dostať aspoň tri pätiny hlasov všetkých poslancov a tri pätiny hlasov všetkých prítomných senátorov. To znamená, že koalícia sociálnych demokratov (ČSSD), liberálno-populistická ANO a kresťanskí demokrati (KDU-ČSL) sa spoliehajú na hlasy opozície.

V Českej republike s približne 10 miliónmi obyvateľov existuje viac ako 800.000 legálne registrovaných strelných zbraní. Tento trend rastie po celé roky. Plánovaná ústavná reforma nebude platiť pre občanov z iných krajín EÚ, ktorí žijú v Českej republike.