Praha 9. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Serkan Senturk)

Česká koaličná vláda dnes cez Poslaneckú snemovňu presadila svoj protifajčiarsky zákon, ktorý od 31. mája 2017, teda od Svetového dňa bez tabaku, zakáže cigarety v reštauráciách a krčmách. Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz

“Vyslali sme dôležitý signál, že to myslíme vážne so snahou zaradiť Českú republiku medzi civilizované štáty, ktoré chránia zdravie vlastných občanov,” vyhlásil premiér Bohuslav Sobotka a dodal, že má veľkú radosť.

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Je to dôležité víťazstvo ochrany ľudského zdravia nad komerčnými záujmami,” uviedol.

Novela zákona o ochrane zdravia zakáže fajčenie cigariet v reštauráciách a krčmách, v čakárňach verejnej dopravy, na nástupištiach, v školách, na detských ihriskách, vo vnútornom priestore športovísk či v zoologických záhradách.

V reštauráciách bude možné fajčiť e-cigarety a vodné fajky.

Nebude tiež dovolené predávať potraviny a hračky napodobňujúce vzhľad tabakových výrobkov alebo fajčiarskych pomôcok.

Za zákon hlasovalo 118 poslancov, proti ich bolo 23. Novelu zákona bude ešte schvaľovať Senát a nakoniec ju dostane na podpis český prezident Miloš Zeman.

Minister zdravotníctva Miloslav Ludvík povedal, že ide o jeden z najdôležitejších zákonov. Podľa jeho slov zomrie v ČR na následky fajčenia každý rok okolo 18.000 ľudí.

“Normálne je nefajčiť a dýchať čistý vzduch. Právo na život má prioritu pred právom na podnikanie. Ďakujem poslancom, že po dlhom čase vyhoveli požiadavke našich občanov,” vyjadrila sa námestníčka ministra zdravotníctva Lenka Teska Arnoštová.

Radosť vyjadril aj nedávno odvolaný minister zdravotníctva Svatopluk Němeček. Ako povedal, trojročné úsilie nevyšlo nazmar a protifajčiarsky zákon bol schválený. “Hádam si môžem dovoliť trochu spokojnosti a hrdosti,” citoval exministra portál Novinky.cz.