Praha 26. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Martin Medňanský)
 
Česká polícia ukončila vyšetrovanie kauzy týkajúcej sa farmy Čapí hnízdo, v rámci ktorej čelí trestnému stíhaniu český premiér Andrej Babiš a jeho príbuzní. V utorok to oznámil hovorca Mestského štátneho zastupiteľstva v Prahe Aleš Cimbala s tým, že si obvinené osoby môžu preštudovať spis a navrhnúť doplnenie. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz

Na snímke Andrej Babiš

“Vyšetrovanie vo veci v mediálnom priestore označovanej ‘kauza Čapí hnízdo’ bolo ukončené a policajný orgán vyrozumel obvinených a ich obhajcov o možnosti preštudovať spisy a urobiť návrhy na doplnenie vyšetrovania. Časť veci týkajúca sa jedného z obvinených bola vylúčená k vlastnému konaniu,” uviedol Cimbala bez ďalších podrobností. Podľa informácií denníka Právo sa táto časť týka Babišovho syna Andreja, na ktorého výsluch a znalecké preskúmanie jeho zdravotného stavu polícia čakala. Tridsaťpäťročný Andrej Babiš mladší žije vo Švajčiarsku, kde má aj občianstvo, pričom podľa jeho otca trpí schizofréniou.
V rámci vyšetrovania kauzy Čapí hnízdo pražský kriminalista Pavel Nevtípil predvlani obvinili premiéra, jeho príbuzných a ďalších ľudí z dotačného podvodu a z poškodenia finančných záujmov Európskej únie. Farmu v stredných Čechách vlastnila na prelome rokov 2007 a 2008 Babišova firma Agrofert. Neskôr farma zmenila majiteľov a v lete 2008 získala 50-miliónové európske dotácie v programe pre malé a stredné podniky. Po niekoľkých rokoch, keď dodržiavala dotačnú podmienku, sa farma Čapí hnízdo vrátila zase pod Agrofert.
 
Príspevok Česká polícia ukončila vyšetrovanie kauzy Čapí hnízdo zobrazený najskôr Hlavné správy.