Praha 26. októbra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Igor Zarembo)

V Česku stále rastie aktivita ruských a čínskych tajných služieb, na úrady republiky a internetové adresy jednotlivých politikov boli zaznamenané masové a dlhé kyberútoky zo strany ruských hackerských skupín, píše sa v každoročnej správe Bezpečnostnej informačnej služby (BIS, kontrarozviedka) za rok 2016 zverejnenej v utorok.
Ilustračné foto

“Počas roka 2016 pokračoval na území Česka intenzívny rast činnosti ruských tajných služieb vrátane činností v rámci hybridných hrozieb, ktoré sa vykonávajú s cieľom zasahovania do vnútorných záležitostí Česka, ale zároveň sú súčasťou ruských hybridných kampaní proti NATO, EÚ a Ukrajine,” píše sa v správe.
Podľa BIS bolo Česko opakovane cieľom kyberútokov zo strany Ruska s cieľom získania tajných informácií v oblasti obrany, diplomacie a ekonomiky. Najaktívnejšiu činnosť viedla hackerská skupina APT28 / Sofacy (tiež FancyBear) za pomoci počítačových štruktúr nachádzajúcich sa v tretích krajinách.
Potvrdzuje sa, že hackerské útoky boli vykonané na strategické české úrady a objekty a tiež na osobné adresy niektorých politikov. Konkrétne bola napadnutá adresa elektronickej pošty premiéra Bohuslava Sobotku a na začiatku roka 2017 bol zaznamenaný niekoľkomesačný útok hackerov na ministerstvo zahraničných vecí, uvádza sa v správe kontrarozviedky.
Činnosť čínskych tajných služieb v Česku je zameraná hlavne na zosilnenie ekonomického vplyvu tejto krajiny v republike a tiež na narušenie česko-taiwanských vzťahov, uvádza BIS.
Hackerskú skupinu FancyBear podozrievajú v posledných rokoch zo série kyberútokov na štátne, informačné, vojenské a iné štruktúry mnohých krajín. Najznámejšími z týchto obvinení sa stali obvinenia z preniknutia do serverov Demokratickej strany USA a databázy WADA v roku 2016. Zároveň rad spoločností v oblasti počítačovej bezpečnosti a tiež médiá a tajné služby USA tvrdili, že hackeri pracovali na základe pokynu od vlády RF. Žiadne dôkazy ale neboli poskytnuté. V Moskve kategoricky odmietajú podobné obvinenia a označujú ich za nepodložené.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.