Praha 27. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto: Člověk v tísni Twitter)

Česká humanitárna organizácia Člověk v tísni uzavrela svoje sklady a kancelárie v samozvanej Doneckej ľudovej republike vyhlásenej proruskými separatistami na východe Ukrajiny. Z oblasti sa sťahuje po tom, čo jej miestne úrady nepredĺžili akreditáciu, informoval dnes v Prahe jej riaditeľ Šimon Pánek.

Na snímke logo organizácie Člověk v tísniNa snímke logo organizácie Člověk v tísni

O tom, či bude môcť dokončiť svoju pomoc ľuďom v oblastiach bojov, chce organizácia rokovať so separatistami budúci týždeň. “Chceli by sme rozrobenú prácu aspoň nejako dokončiť a ľudia v Donecku nás potrebujú. Sme posledná medzinárodná mimovládna organizácia, ktorá tam pracuje.

Ako to dopadne, ako to bude prebiehať, je teraz veľmi ťažké odhadovať, nevieme,” citoval Páneka Český rozhlas.

Člověk v tísni zabezpečoval v Donecku okrem iného zásoby pitnej vody a hygienické pomôcky. Po jeho odchode v oblasti pôsobí už len Medzinárodný výbor Červeného kríža.

Zástupcovia východoukrajinských separatistov informovali pracovníkov humanitárnej organizácie o odobratí akreditácie v piatok dopoludnia. Dôvod tohto rozhodnutia neuviedli.

Tento rok organizácia distribuovala potravinovú pomoc pre takmer 470.000 ľudí v oblastiach, ktoré nie sú pod kontrolou ukrajinskej vlády. Ďalším 105.000 obyvateľom pomohla s opravami domov a 95 tisícom umožnila prístup k pitnej vode a hygienickým pomôckam.

Člověk v tísni na východe Ukrajiny naďalej pôsobí na územiach pod kontrolou Kyjeva a na území samozvanej Luhanskej ľudovej republiky.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.