Bratislava 4. júla 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Pätnásťročná žiačka Anna Mezgerová minulý mesiac počas verejnej diskusie povedala, že dostala za svoju účasť na demonštráciách za klímu triedne pokarhanie. Informáciu ale vyvrátila škola, ktorá uviedla, že pokarhaní dostala v minulosti síce viac, ale žiadne za posledný polrok, kedy sa demonštrácie konali. Anna, ktorá sa štrajku zúčastnila počas vyučovania, ale stále trvá na tom, že pokarhanie dostala, len to nemá ako dokázať. Informuje o tom portál Aktuálně.cz 

Ilustračné foto: Na snímke proteste proti klimatickým zmenám

Anna prvýkrát o pokarhaní informovala v diskusii s názvom Dutka za klímu, ktorú organizovala Stála konferencia vo vzdelávaní a EDUin. To, že pokarhanie naozaj dostala, následne niekoľkokrát zopakovala s tým, že hlavným problémom mala byť  jej častá absencia, pretože ako hovorca Fridays For Future sa okrem štrajkov zúčastňovala aj rôznych diskusií.

Jej triedna učiteľka jej navyše údajne mala povedať, že je so svojím vystupovaním v médiách a so svojím postojom k boju proti klimatickým zmenám, trápna. Na druhej strane ju ale tá istá učiteľka v minulých rokoch nominovala na osobnosť školy v rámci súťaže škôl.

Hospodárka školy, Nikola Páníková, tvrdenia Anny poprela. “Ako Aničku poznám, nemyslím si, že by klamala schválne, len asi nedomysleli, čo tým môže rozpútať. Je to pre ňu veľký tlak a kto z nás v jej veku nechcel byť zaujímavý,” uviedla Páníková.

Podľa záznamov Anna za posledné štyri roky nejaké tie pokarhania nazbierala, ale žiadne pokarhanie jej nebolo udelené v poslednom polroku, a teda nemôžu súvisieť s jej mimoškolskými aktivitami. Totižto, prvý štrajk za lepšiu klímu prebehol v Česku 15. marca 2019.

Anna však ďalej trvá na tom, že si to nevymyslela. “Pokarhanie som dostala, ale ďalej už k tomu nebudem nič hovoriť. Ja s tou školou chcem byť zadobre, ja už sa s nimi nechcem ďalej hádať,” uviedla s tým, že v boji proti klimatickým zmenám by sa mali riešiť dôležitejšie veci než jej osobné problémy.

Ak by ale pokarhanie skutočne dostala, tak by sa to podľa Páníkovej dalo jednoducho dokázať. “Triedne pokarhanie sa na vysvedčení neuvádza, udeľuje sa na osobitnom liste papiera. Keby ho Anička mala, mohla by vám ho predložiť v písomnej forme.” Mezgerová však tvrdí, že pokarhanie musela škole vrátiť, aby ho mohli archivovať.

Takýto postup archivovania je navyše podľa vyhlášky ministerstva školstva nesprávny, keďže pokarhanie musí byť oznámené preukázateľným spôsobom žiakovi a jeho zákonnému zástupcovi, neexistuje teda dôvod na nejaké spätné vyberanie. Navyše pravidlá školy ani nedovoľujú, aby bolo žiakovi udelené pokarhanie za ospravedlnenú absenciu.

V súčasnej dobe sa o štrajkoch za lepšiu klímu hovorí čoraz častejšie v negatívnom svetle. Štrajkujúce deti totiž netrápi, že sú z nich záškoláci a ani to, že po ich protestoch ostáva v uliciach obrovský neporiadok. Niektorí dokonca šikanujú tých, ktorí nezdieľajú ich názor.

Podľa českého sociológa Petra Hampla, by protestujúci za klímu mali v prvom rade dosiahnuť také vedomosti matematiky, fyziky, biológie a chémie, aby boli schopní pochopiť základy problematiky. “Dnes mladí ľudia protestujú, bez toho aby mali potuchy, čo chcú a proti čomu vystupujú.

Kým si svoje znalosti nedoplnia, bude pokračovať trend, kedy presadzujú opatrenia, ktoré životnému prostrediu škodia a kedy sú natoľko nevzdelaní a hlúpi, že to nedokážu pochopiť. Stačí pripomenúť primiešavanie olejov do benzínu, podpora elektromobilov, solárne panely v strednej Európe a – ako sa v poslednej dobe ukazuje – aj vegetariánstvo.

Ekologicky zameraní ľudia dnes škodia životnému prostrediu viac ako ostatní. Ale obávam sa, že im na tom vlastne nezáleží. Jediné, na čom im záleží, je ísť s módnym trendom.”(viac v článku)

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj